Erdoğan'dan önemli açıklamalar

FETÖ'cü alçakların kalkıştığı hain darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti. Yüzlerce vatandaşımızın şehit olduğu hain kalkmışma, Başkan Erdoğan'ın liderliğinde bastırılmış ve ülke FETÖ'cü hainlere bırakılmamıştı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, hain kalkışmanın 4. yıldönümünde ulusa seslendi. 15 Temmuz'u anlamak için Ayasofya ve fethini anlamak gerek diyen Erdoğan konuşmasının öne çıkan bölümleri:

Erdoğan'dan önemli açıklamalar
- A +

 

FETÖ'cü alçakların kalkıştığı hain darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti. Yüzlerce vatandaşımızın şehit olduğu hain kalkmışma, Başkan Erdoğan'ın liderliğinde bastırılmış ve ülke FETÖ'cü hainlere bırakılmamıştı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, hain kalkışmanın 4. yıldönümünde ulusa seslendi. 15 Temmuz'u anlamak için Ayasofya ve fethini anlamak gerek diyen Erdoğan konuşmasının öne çıkan bölümleri:

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
15 Temmuz darbe girişiminin 4. yıldönümü. Bu müstesna günde milletimizin muhteşem zaferini diğer yanda darbe sırasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin hüznünü yaşıyoruz. Hainlerin kurşunları ve bombalarıyla şehit olan 251 insanımıza rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Darbe gecesi şehitler kervanına katılan 251 kardeşimizin tamamının ismi kalbimize ve tarihimize kazınmıştır.

15 TEMMUZ'U ANLAMAK İÇİN AYASOFYA VE FETHİNİ ANLAMAK GEREKİYOR
O gece darbecilere direnmek için sokaklara, meydanlara akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Hayatının baharındaki körpe fidanlardan, bastonuna yaslanan ak sakallı büyüklerimizin mücadelesi asla unutulmayacaktır. Ankara'da külliye, İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne anıtlar yaptık. Milletimizin 15 Temmuz'da destan sıradan darbe teşebbüsü onu bastırma hikayesi değildir. 15 Temmuz'u anlamak için bu topraklarda bin yıllık mücadelemize bakmak gerekiyor. Malazgirt'ten bu yana vatanımızın her bir toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurduğumuzu anlamak gerekiyor, 15 Temmuz'u anlamak için Ayasofya ve fethini anlamak gerekiyor.

Kadınıyla erkeğiyle, genci yaşlısıyla Türk milleti ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir. Bugün yerin üstünde yaşayanları ve yerin altındaki şehitleriyle Türkiye'nin sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir. Artık tamamen sönüp gittiği düşünülen istiklal ateşinin közlerinin altından yeniden harlanabileceği anlaşılmıştır.

EZANIMIZI SUSTURMAK İSTEYENLERİ HÜSRANA UĞRATTIK
15 Temmuz gecesi zincir vurmayı denediler hamdolsun başaramadılar. Ezanımızı dindirmek, bayrağımızı indirmek isteyen hainleri şanlı bir direnişle hüsrana uğrattık.

 
15 Temmuz'u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan ettik. Beni böyle bir milletin ferdi olarak yarattığı için Allah'ıma hamdü senalar ediyorum. 15 Temmuz ülkemizi işgal girişimiydi. Kendi ordumuzdaki teröristlerin kullanılmış olması alçakça ihaneti de eklemiştir. Tekbir, sala, dualar eşliğinde kıyama kalkan milletimiz hainleri tepelerken, kendi üzerinde hesap yapanların heveslerini kursaklarında bırakmıştır. Milletimiz hiçbir zorlamaya maruz kalmadan, hiçbir karşılık beklemeden kendi inisiyatifi ile harekete geçmiştir. 1 asır önce vatan topraklarının dörtte üçünü kaybeden milletimiz 15 Temmuz'da bir daha aynı fırsatı vermeyeceğini dünya aleme ilan etmiştir.

Türkiye 83 milyon vatandaşı ve 81 vilayeti ile güzeldir.Türkiye birliğiyle, beraberliğiyle güzeldir. Türkiye dostluğuyla, kardeşliğiyle güzeldir. Kimsenin bunları bozmasına izin vermeyeceğiz. FETÖ içeriden, PKK dışarıdan kimi alttan, kimi üstten ne kadar uğraşırsa uğraşsın ezanımızı susturamayacak, bayrağımızı indiremeyecekler. Ayasofya'da susturulan ezanı nasıl 86 yıl sonra semaya yeniden yükselttiysek, terör örgütlerinin saldırılarını aynı şekilde bertaraf etmekte kararlıyız.

1. Dünya Savaşı için Osmanlı'nın paylaşım kavgası derler. Aynı hayallere kapılanları hüsrana uğratacağız. Ülkemizi siyasi, ekonomik, askeri kuşatma altına almaya çalışanları çok daha büyük projeleri vizyona geçirerek söküp atıyoruz. Milletimizin kendi içindeki görüş ayrılıkları ve tartışmalara bakarak niyetlerini bozanlara cevabımızı konu vatanımız, ezanımız, bayrağımız olduğunda çelik bir yumruk olup tepelerine biniyoruz.

Ağaç bahanesinin arkasına sığınanlarla, adalet kisvesi altında milli iradeyi teslim almaya çalışanlarla, çukurlarda bölücülük yapanlar bu akıbetten kurtulamamıştır. Şaşkınlığa uğrayanlara diyoruz ki, daha bitmedi, bu milletin daha söyleyecek çok sözü, hayata geçirecek çok projesi var. Bu devletin daha hayata geçirecek çok potansiyeli var. İslam'la müşerref olarak bu duayı aldık. Ayak bastığımız her yerde mazlumların, mağdurların yanında durarak bu duayı aldık. Haçlı seferlerinde Anadolu'yu çapulculara mezar ederek, İstanbul'u fethederek, Hint okyanusundan Viyana önlerine kadar, Çanakkale'den 15 Temmuz'a kadar arkasında 7 düvelin olduğu her saldırıya göğsümüzü siper ederek bu duayı aldık. Kahraman ordumuz cephede harp ederken dua Ordulumuzla onlarla birlikte başka bir harp veriyordu. Fatih'in askerleri İstanbul surları önünde dizi dizi saldırıya geçerken, geriye bekleyenler 'bugün şehit olma sırası bize geldi' diyerek seviniyordu. Çanakkale'de her asker grubunun arkasında şehadet sırasını bekleyen bir başka grup vardı.

 
Uzun yıllarda terörle mücadelede benzer birçok hadise yaşandığını biliyoruz. 15 Temmuz'da darbecilerin silahların üzerine şehadet umuduyla dimdik yürüyen nice kahramanlarımız var. Ne mutlu peygamberin yoldaşı olanlara, rabbimizin müjdelediği kutlu yolda ilerleyenlere. Güçlü olmak sayıca silahça güçlü olmak değildir. Asıl hakkın yardımına mazhar olmak güçlü olmaktır. 15 Temmuz'da milletimiz bizzat bu hakikatı yaşamıştır. Tanka yumruk, savaş uçağına levye fırlatan, namluya alnını dayayan bu milletin önünde kim durabilir?

 ERDOĞAN ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNİ KÜLLİYE'DE AĞIRLADI
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınlarını ağırladı. Yemekli buluşmada Başkan Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 15 Temmuz ile FETÖ'nün devletten temizlenmeye başladığını söyledi. Erdoğan, "Eski Türkiye tamamen mazide kalmıştır" dedi. Yeni Türkiye'nin gücüne dikkat çeken Erdoğan, "İcazet alan, yardım bekleyen Türkiye artık eskide kalmıştır. Milletin hak ve hukukunu koruma noktasında hiçbir engel tanımıyoruz. FETÖ'cü alçaklardan da işledikleri cinayetlerin hesaplarını hukuk önünde soruyoruz. FETÖ'cülere dünyayı dar ediyoruz." diye konuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Milletin evine, bu gazi mekana teşrif ettiğiniz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Gazilik mertebesine ulaşmış gazilerimizi şükranla yad ediyorum.

Şüphesiz evlat acısı yaşamak çok zordur. Bir anne, babanın en zor imtihanıdır. Allah hiçbir anne babaya evlat acısı yaşatmasın. Eşini, kardeşi kaybetmenin acısını da yalnızca yaşayanlar bilir.

"ŞEHİT YAKINLARIMIZ VE GAZİLERİMİZİ ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ"
Şehadet mertebesine ulaşmak ne kadar ulvi bir derece ise, arkasında kalanlar için şükretmek de bu derece ulvi bir görevdir. Şehit ailelerimiz ile bir araya gelmeye, telefonda konuşmaya çalışıyorum. Şehit yakınlarımızın abideleşen metanetlerine bu ziyaretler ve görüşmelerde şahit oluyoruz.

 
Şehitlerimiz sizlerin olduğu kadar bu milletin de canından bir parçadır. Şehitlerimizin bıraktığı diğer yakınları ile birlikte, yetimleri ve öksüzleri de bu millete emanettir. Gazilerimizi asla yalnız bırakmayacağız.

"BİR GÜNÜN ASRA BEDEL OLDUĞU BİR GECEYDİ 15 TEMMUZ"
Bir günün bir ömre asra bedel olduğu günler olur. 15 Temmuz bu millet için öyle bir geceydi. Tarihe altın harflerle geçecek, asla unutulmayacak bir zafer kazanılmıştır. Milletimiz darbe girişimini engellemenin yanı sıra, topyekun bir işgali engellemiştir.

İlgili haber için tıklayın.

Koronavirüs vaka sayısı açıklandı

Yorum Ekle

İlgili Haberler