Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Erdoğan'dan önemli açıklamalar
- A +

 

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Ülkemizde tespit edilen 5698 vaka vardır. 92 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Birliğimizi, beraberliğimizi ne kadar güçlü tutarsak bu süreçten o kadar güçlü çıkarız. Her bir vatandaşımız bu hastalığın sonuçlarını bilmelidir. Devlet ve vatandaş herkes tedbirini alacak. İlk etapta 100 milyar liranın üstünde bir ekonomik destek programı açıkladık. İşsizlik fonunu güçlendirdik. Kredi Garanti Fonu'nu güçlendirdik, esnafımızı destekliyoruz. Emekli maaşımızı 1500 liraya çıkardık.

Her bir vatandaşımızın bu hastalığın yol açabileceği vahim sonuçlara yol açabileceğinin farkında olduğunu umuyorum. Tedbirleri alacağız.  İlk etapta 100 milyar TL’nin üzerinde bir ekonomi programı hazırladık.

İstihdamı korumak amacıyla kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kısalttık. Ülkemizde 2 milyon dar gelirli haneye nakit desteği veriyoruz.

Bu ülkede hiç kimsenin aç kalmasına izin vermeyeceğiz. Çocuklarımıza nasıl gözümüz gibi bakıyorsak büyüklerimize de öyle bakacağız. Hastalık zincirinin bir an önce kırılmasının amaçlıyoruz. Tüm bunları titizlikle uygulamadığımızda üstesinden geleceğiz .Kurallara uyalım ikazlara kulak verelim. Türkiye bu döneme olabileceği en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır.

İlaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Hastalıkla mücadelede test kiti maske eldiven gibi ürünleri kendimiz üretebildiğimiz için bunlarla ilgili bir sorun yaşamıyoruz. Bunların dedikodusunu ve stokçuluk yapanlara aldanmayın. Bu ürünleri hızla tedarik etmemizi sağlayan sanayicilerimize teşekkür ediyoruz. Solunum cihazı üretimi konusunda hızla mesafe kat ediyoruz. Bu çerçevede hızlı tanı kitlerini devreye sokarak testleri süratle artırdık.  Testler kesinlikle ücretsizdir. Hem vatandaşlarımızın hem de sağlık personelimizin tedavi ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz.  Tüm bakanlıklarımız ve kurumlarımız seferberlik içinde çalışıyor. Her pazartesi bizler kabine toplantımız gerçekleştireceğiz. Tüm çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Gelişmeleri anbean paylaşıyoruz.

Bilimi Kurlumuzun tavsiyeleri doğrultusunda ilave tedbirler alıyoruz. Belirlenene kurallara ne kadar sıkı riayet edersek o kadar çabuk çıkarız.

Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır. Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir. Toplu taşımada seyrek oturma düzeni. Piknik alanları hafta sonları kapalı olacak. Hafta içinde hiçbir şekilde burada bulunacaktır. Askerlerimizin 14 gün kuralına uyacak şekilde celp ve terhis kuralına tabii tutulacaktır. Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir. 30 büyükşehrimiz tamamında titizlikle uygulanması kararı uygulamaya geçilmiştir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler