Erdoğan'dan Kırımoğlu'na dayanışma telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uğradığı silahlı saldırıda başından vurulan Mutlu Kaya'nın babası Mehmet Kaya'yı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Erdoğan'dan Kırımoğlu'na dayanışma telefonu
- A +

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda başından vurulan Mutlu Kaya'nın babası Mehmet Kaya'yı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, baba Mehmet Kaya'ya 19 yaşındaki genç kızın başına gelen hadisenin kendisini de derinden üzdüğünü ifade etti.

Telefon görüşmesinin akşam saatlerinde gerçekleştiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatarlarının sürgün edilişinin 71. yıl dönümü nedeniyle Kırım Tatar lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'lu telefonla aradı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, aradığı Kırımoğlu'na, Türkiye'nin Tatar soydaşlarıyla bu yas günlerinde de dayanışma içinde olduğunu söyledi. Dün bu konuda yazılı bir mesaj yayımladığına da dikkati çeken Erdoğan'ın, Kırım Tatar halkının maruz kaldığı sürgünün, tarihe kara bir sayfa olarak geçtiğini ve bu insanlık dışı olayın asla unutulmayacağını vurguladığı belirtildi.

Erdoğan, trajedinin tüm kurbanlarına bir kez daha rahmet dilediği görüşme sırasında, Türkiye olarak Ukrayna'daki krizin başından bu yana Kırım Tatarlarının huzur, refah ve güvenliğine öncelik verdiklerini de anımsattı. Gelişmelerin kaygı verici olduğunu ifade eden  Erdoğan'ın, yerel Rus makamlarının 18 Mayıs’ta Kırım’da toplu anma törenleri yapılmasına izin vermemelerini 'kabul edilemez' olarak nitelediği öğrenildi.

Kırım Tatar lideri Kırımoğlu'nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kırım konusunda sergilenen duyarlılık ve verilen destekten dolayı teşekkürlerini sunduğu kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler