Erdoğan’dan Biden’a taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a vefat eden oğlu Beau için bir taziye telefonu açtığı ortaya çıktı. Görüşme özel nedenlerle gerçekleştiği için konuya ilişkin daha önce kamuoyuna bir açıklama yapılmamasının tercih edildiği belirtildi.

Erdoğan’dan Biden’a taziye telefonu
- A +

 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın geçen hafta taziye içeren bir görüşme yaptığını doğruladı. 30 Mayıs'ta beyin kanserine yenik düşerek hayatını kaybeden Beau Biden, Haziran'ın ilk haftasında toprağa verilmişti. Erdoğan ve Biden görüşmesinin Türkiye'nin Suriye'ye tampon bölge kuracağı iddialarının ardından ortaya çıkması beraberinde çeşitli spekülasyonları da beraberinde getirmişti. İddiaların aksine görüşme talebi tampon bölge fikrinden hoşnut olmadığını kamuoyuna dışişleri sözcüsü aracılığıyla açıkça ilan eden Washington yönetiminden değil, Türkiye'den geldi.

SURİYE DE KONUŞULDU

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Suriye meselesinin görüşmede genel olarak gündeme geldiğini ve Türkiye'nin PYD ile ilgili endişelerini de dile getirdiğini söyledi. Önceki gün günlük basın toplantısında görüşme iddialarıyla ilgili soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Erdoğan-Biden görüşmesinin hakkında bilgisi olmadığını fakat Suriye'de kurulması planlanan muhtemel bir tampon bölge için taraflar arasında "yüksek düzeyde" görüşmelerin gerçekleştiğini söyledi. Kirby, "Türkiye ile bu konuları görüşmeyi sürdüreceğiz. Ankara'ya kaç sefer üst düzey ziyaret gerçekleştirdik bilmiyorum. Ankara ile konuşacağımız çok şeyler var. Çünkü çok dinamik, akışkan, değişen bir güvenlik ortamındayız" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler