"Erdoğan'a darbe, Kürtler için atılım"

Dünyanın önde gelen gazeteleri, internet sayfalarında Türkiye'deki milletvekili genel seçimi sonuçlarını yorumladılar. İşte çarpıcı başlıklar:

"Erdoğan'a darbe, Kürtler için atılım"
- A +

 

Guardian: Seçim sonuçları Erdoğan'a darbe, Kürtler için atılım

Seçim sonuçlarını bu başlıkla veren Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "seçim kampanyası dönemi boyunca davranışlarının istisnai bir biçimde kaba" olduğunu ve sandıkta bu nedenle cezalandırılmış gibi göründüğünü yazdı.

Erdoğan'ın halen Türkiye siyasetinde heybetli bir figür olduğunu söyleyen gazete bundan sonrasının ağırlıkla Cumhurbaşkanı'nın nasıl davranacağına bağlı olduğunu yazıyor. Guardian, "Cumhurbaşkanı iyi bir kaybeden olarak bilinmiyor ve yenilgiye de kesinlikle alışık değil" diyor.

Daily Telegraph: "Erdoğan’ın daha fazla yetki hayali yıkıldı"

Daily Telegraph, Türkiye’deki genel seçim sonuçlarıyla ilgili olarak "AKP’nin 10 yıldan fazla süredir aldığı en kötü sonuçla birlikte, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha fazla yetki hayali lime lime oldu" yazıyor.

Haberde "AKP’nin aldığı sonucun, çok büyük bir zafer kazanma ve sonra anayasayı değiştirme hedefinden çok uzak olduğu," gazeteye konuşan üst düzey bir AKP’linin, azınlık hükümeti kurulup erken seçime gidilebileceğini söylediği belirtiliyor.

Haberde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, sonucu "solun ortak zaferi" olarak tanımladığı vurgulanıyor.

Gazete seçimin Türkiye’deki azınlık nüfus için de çok önemli olduğunu, 3 Ermeni milletvekilinin parlamentoya girdiğini belirtiyor.

Haberde görüşüne yer verilen, MHP’ye oy vermiş olan eski bir AKP seçmeni "Geldikleri noktayı beğenmiyorum" diyor.

NYT: Türkiye'nin hükümet partisi meclis çoğunluğunu kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerden önce birçok kez haberleri nedeniyle şiddetli tepki gösterdiği New York Times gazetesi, seçim haberini bu fotoğraf ve başlıkla gördü.

Gazete, Türkiye seçmeninin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim sonucuyla sert yanıt verdiğini yazarak, seçimleri tarihi olarak niteledi.

New York Times "Erdoğan'ın Anayasa'yı yeniden yazma ve Amerikan tarzında bir başkanlık sistemi kurma tutkusunun şimdilik sona erdiğini" yazdı.

FT: Kürt yanlısı parti yükselirken, Erdoğan'a ağır seçim darbesi

Financial Times gazetesi, Twitter'dan paylaştığı yarınki baskısında Türkiye'deki seçim sonuçlarını değerlendirmek için bu başlığı kullanmış.

Gazete, AKP'nin 13 yıl sonra ilk kez parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmekte olduğunu ve bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için şok edici bir darbe olduğunu yazıyor.

Financial Times "Tek parti yönetiminin sona ermesi Erdoğan'ın kendi gücünü artırmak için (gereken) anayasa değişikliği yapabilecek çoğunluğu elde etme kampanyasının sonunu da getirecek" diyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler