Erdoğan'a bayrak hediye eden Jamil'in hikayesi

Devlet bursuyla Türkiye'de üniversite eğitimi alan Ugandalı Jamil Wantunda, annesinin diktiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye ettiği Türk bayrağının öyküsünü anlattı

Erdoğan'a bayrak hediye eden Jamil'in hikayesi
- A +

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dün 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde annesinin diktiği Türk bayrağını hediye eden Ugandalı Jamil Wantunda, bayrağın hikayesini anlattı.

Wantunda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Ankara'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'ne katıldığı için çok heyecanlandığını ifade etti.

Böyle bir törende olduğuna inanamadığını ve konuşmakta zorlandığını ifade eden Wantunda, "Sanki hiç orada değildim. Konuşmakta çok zorlandım. Cumhurbaşkanı'na bayrağı vermeden önce bu yıl mezun olan arkadaşlarımı oradan tebrik edecektim. Böyle düşünmüştüm ancak heyecandan hiçbir şey söyleyemedim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, hediyesi için annesine çok teşekkür ettiğini ve selam gönderdiğini hatırlatan Wantunda, bayrağın dikilmesi hikayesini şöyle anlattı:

"Türkiye Büyükelçiliği'ne başvuru yaptığımda bana bir kılavuz vermişlerdi. Türkiye'ye gelirken kılavuzu anneme bıraktım. Evde terzilik yapan annem, kılavuzdaki bayrak fotoğrafını çok beğenmiş ve dikmek istemiş. Bir süre sonra köyüme döndüğümde annem diktiği bayrağı bana verdi ve bayrağı Türkiye'de birine hediye etmemi istedi. Ben de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın çekmiş olduğu tanıtım videosunda oynayınca belki bu sayede üst düzey bir yetkiliyle hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşürüm ve ona hediye ederim diye saklamıştım."

Yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de olduğunu belirten Wantunda, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde okuduğunu dile getirdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın çektiği tanıtım videosundan da bahseden Jamil Wantunda, şöyle devam etti:

"Bizim köye bir Türk gelmişti. Türkiye'deki eğitim şartlarından bahsetti. Bir süre sonra başkentte (Uganda başkenti Kampala) gezerken Türkiye'deki eğitimle ilgili bir ilan gördüm. Ben de Türkiye'de eğitim almak için internetten başvuru yaptım. Başvurudan sonra cevabın gelip gelmediğini öğrenmek için 6 saatlik bir yol gitmem gerekiyordu. Kendi köyümde tanıştığım Mücahit diye bir arkadaşımla Türkiye'de de irtibata geçtim. Sonra Mücahit bana Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın bir hikaye istediğini söyledi. Ben de geliş hikayemi yazdım. Başkanlık da kabul etti ve video çektik. Videoda başvuru sürecinde yaşadıklarım konu alındı ve oldukça ilgi gördü."

Yorum Ekle

İlgili Haberler