Erdoğan Suriyeli sığınmacılarla iftar yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’i Mardin’deki Midyat AFAD Geçici Barınma Merkezi’nde kabul edecek ve Suriyeli sığınmacılarla birlikte bir iftar yemeğine katılacak.

Erdoğan Suriyeli sığınmacılarla iftar yapacak
- A +

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Dünya Mülteciler Günü’nün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1951 tarihli “Mültecilerin Hukuki Statüsü’ne İlişkin Cenevre Sözleşmesi”nin 50. Yılı vesilesiyle aldığı karar uyarınca 2001 yılından buyana her yıl 20 Haziran’da kutlandığı anımsatıldı.

Bu günün amacının, dünya genelindeki mültecilerin durumlarının uluslararası kamuoyunun gündemine getirilmesi ve sorunlarına ortak çözümler bulunması için farkındalığın artırılması olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri önemli sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülkeleri ziyaret ederek, savaştan, zulümden ve insan hakları ihlallerinden kaçan bu savunmasız insanların içinde bulundukları zor durumu içeren mesajını mültecilerin kaldıkları barınma merkezlerinde vermektedir. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Sayın Guterres, ‘Dünya Mülteciler Günü’ vesilesiyle bu yıl 17-21Haziran2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecektir. Söz konusu ziyarette, yüzyıllardır, ülkelerinden ayrılarak yeni bir yaşam alanı arayan kişilere güvenli bir liman olan ve hâlihazırda ‘dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan’ ülkemizin 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacıya sağladığı koruma ve hizmetlerin dünya kamuoyunun dikkatine getirilmesi hedeflenmektedir.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler