Enes’i Ceko ve Ateş buldu

Altı günden beri kayıp olan 6 yaşındaki Enes, özel eğitimli köpekler Ceko ve Ateş tarafından toprağa gömülü bulundu. Enes’in yaramazlık yaptı diye yengesi tarafından itilince başını çarpıp öldüğü ortaya çıktı

Enes’i Ceko ve Ateş buldu
- A +

 

Iğdır’da 6 yaşındaki Enes Tosun pazartesi günü Oyun oynamak için evden çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailesi Jandarmaya haber verdi. Ekipler kuruldu. Iğdır’ın Tuzluca İlçesi’ne bağlı Güllüce Köyü’nde her yer didik didik arandı. Hatta kırmızı bir Otomobil ile kaçırıldığına dair görgü şahitler de çıkmasına rağmen küçük Enes bulunamadı.

Kadavra eğitimli

Küçük Enes’in bulunamaması üzerine devreye Iğdır İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal devreye girdi. Ankara’da Kaçakçılık Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Köpek Eğitim Merkezi’nde ‘kadavra’ üzerine özel eğitim alan köpeklerin Iğdır’a gönderilmesi istendi. Bunun üzerine Türkiye’de sadace Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde bulunan kadavra köpekleri Ceko, Ateş ve eğitmenleri Iğdır’a gönderildi.

Köpekleri bağlayın

Özel ekibin Iğdır’ın Güllüce Köyü’ne ulaşmasından sonra savcılık köyde yaşayanların köpeklerini bağlamalarını ve arama için evde beklemelerini talimatını mutra kanalıyla köylüye iletti. Ceko ve Ateş de aramama yapmak üzere serbest bırakıldı. Sadece kadavra bulma konusunda eğitilen iki köpek arama talimatını alır almaz Mahmut Tosun’un evine yöneldi. Bahçeye giren köpekler üzerine soba külü dökülmüş alanı kazmaya başladı. Bunun üzerine jandarma ve polisler köpeklerin gösterdiği alanda kazıya başlayınca çuval içine konmuş Enes’in cesedine ulaşıldı. Cesedin bulunmasından sonra olay yerinde bulunan ve Enes’in yengesi olan Güneş Tosun kaçmaya başladı. Jandarma kısa bir takip sonucunda Güneş Tosun’u yakaladı ve gözaltına aldı.

İtiraf etti

Güllüce Köyü Muhtarı Tuncer Yaman, 2’si erkek 3 çocuk annesi Güneş Tosun’un jandarmadaki ifadesinde suçunu itiraf ettiğini öğrendiklerini söyledi. Güneş Tosun’un çok soğukkanlı olduğunu anlatan Muhtar Yaman, şunları anlattı: “Güneş Tosun jandarmadaki ifadesinde, olay günü Enes ve çocuklarının evde yaramazlık yaptıklarını, defalarca uyarmasına rağmen sözünü dinlemediklerini söylüyor. Kadın, yaramazlık yapmaya devam eden Enes’i itince kafasını duvara çarpıp bayıldığını, korktuğu için çocuğu bahçeye gömdüğünü bildiriyor. Güneş, kayıp olduğu dönemde aileyle birlikte arama çalışmalarına katıldı ve ağladı. Defalarca jandarma sorguladı ancak bilgisi olmadığını söyledi. Enes’in cesedini savcı incelerken, boynunda yazmaları gördüm. Elleri ve ayakları kabloyla bağlıydı. Güneş’in kocasının haberi olduğunu zannetmiyorum.”

Kesikler var

Köye gelerek Tosun ailesine taziyede bulunan Tuzluca Belediyesi Eş Başkanı DBP’li Neşegül Can, cinayetle ilgili gözaltına alınan Güneş Tosun’un, Enes’in ailesinin yanından ayrılmadığını belirtti. Neşegül Can “Enes’in boynunda kesikler var. Ayakları kabloyla bağlanmış. Arama köpekler bahçeye gelince Güneş Tosun korkup kaçıyor. Jandarma kadını İnceköy yakınlarında yakalıyor” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler