En tehlikeli yağlar karın bölgesinde

Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan obezite; tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Abdominal obezite yani karın ve bel çevresindeki aşırı yağlanma sağlık için gerçek bir alarm durumunu ifade ediyor.

En tehlikeli yağlar karın bölgesinde
- A +

 

Türkiye’deki obezite sıklığı giderek artıyor. Özellikle kadınlarda % 30 gibi yüksek rakamlara ulaşmış durumda. Dünya obezite haritasına bakıldığında, salgın tarzında tüm ülkeleri ilgilendirdiğini görmek mümkün. Refah düzeyinin ve masa başı işlerin artması, ulaşımın kolaylaşması, bireylerin oturdukları yerden birçok ihtiyaca ulaşıyor olması ve fast food tarzı beslenme alışkanlıklarının yayılması obezitenin katlanarak artmasına neden oluyor.

Obezite tedavinde gerçekçi hedefler belirlenmeli. 6 ayda % 5-10 kilo kaybı gibi. Vücut ağırlığındaki % 10 kadar azalma bile riski belirgin ölçüde düşürür.

KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLAR DAHA TEHLİKELİ 

Aşırı kilonun yarattığı sağlık riskleri ortada ancak Ankara Üniversitesi’ndenPlastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Emiroğlu, başka bir tehlikeye daha işaret ediyor. Emiroğlu, kilonun dağılımının da çok önemli olduğunu söyleyerek, karın ve bel çevresindeki aşırı yağlanmanın sağlığı daha çok tehdit ettiğinin altını çiziyor. 

Dünyada en yaygın uygulanan obezite ameliyatlarının gastrik bypass operasyonu, ayarlanabilir mide bandı ve tüp mide ameliyatı olduğunu söyleyen Prof. Emiroğlu, “Ancak seçilmiş hastalarda liposuctionın obezite tedavisinde önemli yeri olduğu açıktır” diyor.

Özellikle tip 2 diyabet hastalarında liposuctionın kilo kontrolünde önemli rol oynadığını söyleyen Emiroğlu şöyle konuşuyor: 

“Yapılan bir araştırmada büyük miktar yağ aspirasyonu yapılan tip 2 diyabetli 31 hastanın 1 yıl sonraki takiplerinde, ameliyat öncesine göre beden kitle indekslerinin 6,2 azaldığı ve kan şekerlerinin % 18, HbA1c değerinin % 2,3 oranında düştüğü tespit edilmiştir.” 

Prof. Emiroğlu’nun verdiği bilgiye göre, özellikle karın bölgesinde aşırı yağlanma olan hastalara uygulanan liposuction hem kan şekerini dengeliyor hem de kalp damar hastalığı riskini azaltıyor. Öte yandan liposuction ile hasta hızlı biçimde ve önemli oranda yağ kaybettiği için moral ve motivasyonu, kalan kilolarından da hızla kurtulması için önemli avantaj sağlıyor.


Yorum Ekle

İlgili Haberler