En kısa orucu bu ülke tutacak

Dünya genelinde en uzun oruç 22 saat 34 dakika ile Kuzey Kutbu'nda, en kısa oruç ise yaklaşık 9 saat ile Arjantin'in en güneyi Ushuaia'da tutulacak.

En kısa orucu bu ülke tutacak
- A +

 

Türkiye'de en uzun orucu Ramazan ayının ilk gününde 17 saat 37 dakika ile ülkenin en kuzeyindeki il olan Sinop'ta yaşayan vatandaşlar tutacak. En kısa oruç ise 16 saat 38 dakika ile en güneydeki şehir Hatay'da tutulacak. Ramazan'ın ilk iftarı ise Hakkari'de yapılacak. Günlerin giderek kısalması nedeniyle son oruç ilkinden yaklaşık yarım saat daha kısa olacak.

EN ERKEN İFTAR ARJANTİN'DE
En kısa oruç şu an kış mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede, kutup noktasına yakın bölgelerde tutulacak. En kısa orucu ise 8 saat 57 dakika ile Arjantin'in Ushuaia kentindeki Müslümanlar tutacak. Nüfusun yüzde 2'sini Müslümanların oluşturduğu Avustralya'da ortalama oruç süresi 12 saat olacak. Ülkenin güneyindeki Tasmania adasında 11 saatten biraz daha kısa bir süre oruç tutulacak.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 13 saat 45 dakika, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınacak.

USHUAİA NASIL BİR KENT?

Ateş Toprakları milli parkına yakın konumu ve çevrenin kendine özgü doğası, Ushuaia'nın turistik bir merkez olmasını sağlar .Antarktika tırmanış noktalarının çıkış noktası olması ve yolcu gemilerinin ara durağı konumu, kenti popüler kılan faktörlerdir.Hemen hemen bütün ürünlerin, şehre çok uzak mesafelerden getirilmesi zorunluluğu, Ushuaia'yı Arjantin'in ve Güney Amerika'nın en pahalı şehirlerinden biri kılar.

İlginç turistik yerlerden biri, 1979 yılında kurulan Museo del Fin del Mundo'dur (Dünya'nın ucu müzesi). Burasının önemli yanı Ateş Toprakları'nın doğal ve tarihi değerlerini barındırıyor olmasıdır.

Glaciar Martial buzulunun olduğu bölgeden şehrin manzarası harikadır. Beagle Kanalı karşısındaki Şili dağ manzarası ve Faro del Fin del Mundo (Dünya'nın ucundaki Fener) görülmeye değer.

Yorum Ekle

İlgili Haberler