En güzel Babalar Günü hediyesi

Bursa'da hastanede tedavi gören ve kadavradan organ nakli için bekleyecek zamanı kalmayan hasta, kızının karaciğeriyle hayata döndü.

En güzel Babalar Günü hediyesi
- A +

 

Bursa'da çeşitli tedavilere rağmen önce siroz olan, ardından karaciğerinde tümör tespit edilen Yahya Taşlıca'yı (62), kızının karaciğeri hayata döndürdü. Emekli teknisyen Yahya Taşlıçay, 10 yıl önce titreme, üşüme, ateş ve gözlerinde sarılık şikayetiyle doktora gitti. Yapılan tetkiklerde siroz olduğu anlaşılan Taşlıcay'ın, üç ay sonra yapılan tahlillerde ise karaciğerinde kitle olduğu ortaya çıktı. Tedavi gördüğü hastane Taşlıçay’ın karaciğer nakli olması için kadavradan nakil için sıraya girmesi sağlandı. Doktorların yaptığı incelemede kadavradan nakil için beklemeye zaman yoktu. Taşlıçay'a ilk olarak eşi karaciğerini vermek istedi. Ama tüm değerlerin tutmasına rağmen eşinin diyabet hastası olmasından dolayı nakil gerçekleşemedi.

"EN GÜZEL BABALAR GÜNÜ HEDİYESİ"

Kadavradan organ bekleyecek zamanı kalmayan Yahya Taşlıçay, tüm ısrarlara rağmen kızından nakili kabul etmedi. Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve kızı Meliha'nın ısrarlarına dayanamayan baba Taşlıçay, "Ben kesinlikle reddetmiştim, çünkü ona zarar gelmesinden korkmuştum. Hatta yaklaşık bir hafta onunla konuşmadım. Sonunda ısrarlarına dayanamadım. Kabul etmek zorunda kaldım. Geldiğim ilk günden itibaren bize çok sıcak yaklaştılar. Hatta işlemler sırasında Remzi hocanın yanıma gelerek elimi tutması, destek vermesi doktorluğun ötesinde bir olay. Ameliyatı yapan ve bize her zaman moral veren bütün doktorlarımıza ve sağlık ekibine minnettarız. Kızım da ben de çok iyiyiz. Kızım Babalar Günü’nde bana en anlamlı hediyeyi verdi. O bana yeni bir hayat verdi" dedi.

Babasına sarılmanın mutluluğunu yaşayan Meliha Taşlıçay ise "Babam Prof. Dr. Emiroğlu'nun 'eğer şimdi nakil olmayıp kadavra sırasını beklerseniz 6 ay sonra kadavra çıkmadığında kızınızdan almayı belki biz kabul edemeyeceğiz, çok geç olacak. Kızını bir ömür boyu vicdan azabı ile bırakmaktansa bırak, kızın senin için en iyisini yapsın' sözünden çok etkilendi. O an ikimiz de ağlamaya başladık. Babam sonunda ikna oldu. çok mutluyum" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler