Emniyetten 'Rambo' açıklaması

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından "çete lideri" olarak bilinen cezaevi firarisinin yakalanmasına yönelik emniyet birimlerinin çalışma usulleriyle ilgili iddiaların asılsız olduğu, söz konusu kişinin yakalanmasına yönelik çalışmaların ilgili birimlerce devam ettiği bildirildi.

Emniyetten 'Rambo' açıklaması
- A +

 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Diyarbakır Emniyeti çete liderini yakalayamadı, iş adamları tedirgin" başlığıyla yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Belirli odaklarca kamuoyunda teşkilata yönelik olumsuz algı oluşturmak amacıyla asılsız haberler hazırlandığı kaydedilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Haberde emniyet teşkilatı başarısız gösterilerek kamuoyu nezdinde güvenlik güçlerine olan güveni zedelemeye ve olumsuz algı oluşturmaya yönelik maksatlı bir çaba içerisinde olunduğu görülmektedir. Ayrıca, haberde adı geçen cezaevi firarisinin yakalanmasına yönelik emniyet birimlerinin çalışma usulleriyle ilgili verilen bilgiler asılsızdır." Birimlerin, suç ve suçluyla mücadelede mevzuatın verdiği yetki çerçevesinde vazife icra ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kapsamda, uygulanan polisiye yöntemlerin gizliliği bulunmaktadır. Haberde ismi geçen cezaevi firarisinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ilgili birimlerce devam etmektedir.

TEHDİT ETMİŞTİ

Diyarbakır'da işadamlarını ölümle tehdit edip para istemek, banka soymak ve polise silahlı saldırıda bulunmak suçlarından aranan cezaevi firarisi Rambo lakaplı M.A. aranıyor. Yaklaşık 2 yıl önce cezaevinden hastaneye getirilirken firar eden M.A., mart ayında Diyarbakır'da tanınan bir işadamına mektup göndererek bir milyon TL istemişti. M.A., tehdit mektubunda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Diyarbakır'ın herhangi bir karanlık sokağında ikamet etmekteyim. Mayınlı arazide yürümüşlüğüm, pusuya düşmüşlüğüm ve IŞİD'le savaşmışlığım, insan ve polis vurmuşluğum var. Bana istediğim yeni TL ile 1 milyon ödeyip kurtulabilirsin. Çok basit oldu değil mi? İki seçeneğe sahipsin. Ya istediğimi verir beni bir daha rüyalarının dışında hiçbir yerde görmezsin ya da polis ve mafya benzeri herhangi bir oluşumla beni yok etmeye çalışırsın. Ben yerinde olsam ikinci şıkkı hiç aklımdan bile geçirmezdim. Çünkü sana ve ailene zarar getirir ama takdir senin. İkinci şıkkı seçersen en yakınından başlar, senin selamın kelamın olan herkesi teker teker vuracağım…"

Yorum Ekle

İlgili Haberler