Emeklinin zammı bugün netleşiyor

İntibak davasının dün görülmesi beklenen duruşması 13 Temmuz'a ertelendi. Emekliler hayal kırıklığı yaşasa da şimdi gözler, bugün açıklanacak ve zammı netleştirecek haziran enflasyonunda. İntibak davasının dün görülmesi beklenen duruşması 13 Temmuz'a ertelendi. Emekliler hayal kırıklığı yaşasa da şimdi gözler, bugün açıklanacak ve zammı netleştirecek haziran enflasyonunda.

Emeklinin zammı bugün netleşiyor
- A +

 

MİLYONLARCA emeklinin 29 Haziran'daki davanın hüsranla sonuçlanmasının ardından beklediği ve dün görülen ikinci intibak davası da hayal kırıklığı yarattı. İntibak davasının Ankara 3. İş Mahkemesi’nde dün görülmesi beklenen duruşması ertelendi. Davanın 13 Temmuz'a ertelenme nedeninin, dosyadaki eksiklikler olduğu öğrenildi. 

3 ZAM BİRDEN ALACAK

Şimdi ise emeklinin gözü kulağı bugün açıklanacak enflasyon rakamlarında. Çünkü haziran verisi, emeklinin ve çalışanların zam oranını netleştirecek. 10.9 milyon emekli, 2.5 milyon memur ve 5 milyon asgari ücretli temmuzda zamlı maaş alacak. Hatta bazı emekliler, 3 zam birden alacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyatları Endeksi, mayısta yüzde 0.56 yükselmişti, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 5.30'u bulmuştu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılacak yüzde 3'lük zam oranı da aşılmış oldu. Maaşlara yansıyabilecek farkı ise bugün açıklanacak haziran enflasyonu netleştirecek. 

29 HAZİRAN MORAL BOZDU

2000 yılı sonrasında emekli olanlar büyük bir umutla intibak zammı için 29 Haziran tarihini bekliyordu. Ancak davadan beklenen sonuç yine çıkmadı. Uzmanlar, kararla maaşların 50 ila 355 lira arasında artacağını öngörüyordu.

100 LİRA SEYYANEN ARTIŞ VAR

ENFLASYON zammın ardından seyyanen zam devreye girecek. Bin lira ve altında maaşı olan emekliler 100 lira seyyanen artıştan yararlanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden ticari faaliyette bulunanlar, ayrıca Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin yüzde 15'ten 10'a indirilmesiyle kazançlı çıkacak. Böylece bazı SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 3 zam birden almış olacak. 

İlgili Haberler