Elinde altın olanlar dikkat!

ABD ekonomisindeki iyileşme ve buna bağlı olarak faiz artırım beklentileri, dolara olan talebin artmasına yol açarken, yatırımcının 'güvenli liman' şeklinde nitelendirdiği altının ise cazibesini kaybettiği görülüyor.

Elinde altın olanlar dikkat!
- A +

 

ABD ekonomisindeki iyileşmeye paralel, tahvil alımlarını sonlandıran ve faiz artırımına ilişkin sinyaller veren ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu adımları, uluslararası piyasalarda dolara olan talebin artmasını beraberinde getirdi.

12 YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Bu dönemde başta gelişen ülke para birimleri ile emtia fiyatları baskı altında kalırken, dolar endeksi hızlı yükseldi. 2011'in mayıs ayında yükseliş trendine giren dolar endeksi, bu dönemde bulunduğu 74 seviyesinden, 2015'in mart ayında 100,39'e çıkarak 12 yılın zirvesini gördü.

Altının onsu ise eylül 2011'de 1.921,12 dolarla tarihi rekorunu kırmış ve bu dönemden sonra 1.132,10 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

'GÜVENLİ LİMAN' UNVANINI DOLAR'A KAPTIRDI

Uzmanlar, dolar endeksindeki yüzde 35,7'lik yükselişe karşın, altındaki yüzde 41'lik düşüşe işaret ederek, tüm bu gelişmelerin sarı metalin cazibesini kaybetmesine neden olduğunu, altının "güvenli liman" unvanını dolara kaptırdığı yorumunu yapıyor.

"ALTININ ÇEKİCİLİĞİ AZALDI"

Konuyu değerlendiren Oxford Economics Varlık Yönetim Müdürü Gabriel Stein, yıla 1.200 doların altında başlayan altının onsunun, 1.300 dolar seviyelerine kadar yükselse de daha sonra başlangıç noktasına doğru gerilediğini dile getirdi.

Bu durumun altının bugünkü rolüyle çok yakından ilişkili olduğunu aktaran Stein, "Altındaki işlemler başlarda dolara karşı korunma amaçlıydı. Altın, getirinin olmadığı bir ortamda sadece fiyat yükselişini devam ettirirse yatırımcılar için çekicidir. Uzun bir süreden beri doların güçlendiği ve güçlenmeye devam etmesinin beklendiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu da altının çekiciliğinin azaldığı anlamına gelir" değerlendirmelerini yaptı.

"ALTININ GÜVENLİ LİMAN OLMAYACAĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ"

Ancak şu anda problemlerin yaşandığı yer Doğu Avrupa ve Avro Bölgesi bünyesindeki Yunanistan iken, doların güvenli liman olması daha muhtemeldir. Çünkü, Fed'in ilk faiz artırımını eylülde ve bir sonrakini de ekimde yapacağını tahmin ediyoruz. Daha yüksek faiz oranları da doları, altına kıyasla daha çekici kılacaktır. Dolayısıyla Fed'in faizleri artırması ve küresel gelişmeler ışığında bakıldığında, çok net bir şekilde altının yatırımcılar için güvenli liman olmayacağını söyleyebiliriz."

Orta ve uzun vadede, altın fiyatlarının daha fazla gevşemesini beklediği öngörüsünde bulunan Stein, ancak Rusya ve Çin merkez bankalarının altın alımları gibi fiyatların yükselmesini sağlayacak olası gelişmelerin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

"ALTININ ONSU İÇİN YIL SONU TAHMİNİMİZ 1.250 DOLAR"

Saxo Bank Emtia Strateji Başkanı Ole Hansen, güçlü dolar göz önüne alındığında altının yıllık bazda çok fazla değişim göstermediğini belirterek, bu durumu "oldukça etkileyici" şeklinde nitelendirdi.

Altının geçen iki ay boyunca 1.170-1.230 dolar aralığında hareket ederek, yatırımcı ve işlem yapan kişilerin ilgisini çektiğini kaydeden Hansen, "ABD Merkez Bankası (Fed) ilk faiz artırımını büyük ihtimalle eylül ayında gerçekleştirecek gibi görünüyor. Altın, bu tarihe kadar gerilemeye devam edebilir. Diğer taraftan, diğer varlık sınıflarında da yükselen bir volatilite (oynaklık) görüyoruz. Bu volatilite trendinin yaz ayları boyunca da devam etmesini bekliyoruz. Bu durum da bazı yatırımcıları altına yöneltebilir" diye konuştu.

ALTIN DURMA NOKTASINA GELDİ

"2011'den sonraki dönemde de altındaki ralli birdenbire durma noktasına geldi. O zamandan beri de altında, çoğunlukla Yunanistan'dan kaynaklanan bir belirsizlik dönemi görüyoruz. Bu dönemde altına bir destek verilse de bunların hiçbiri uzun dönemde sürdürülebilir olmadı. Kısa vadede altın, Fed'in ilk faiz artırımına ilişkin tedirginlikle düşük seviyeleri test edebilir ve dolar da altın için negatif olan yukarı yönlü potansiyelini sürdürebilir. Yıl sonunda biz altının onsunun 1.250 dolar civarında işlem göreceğini tahmin ediyoruz ve 2016 da da büyük ihtimalle yukarı yönlü hareketine devam etmesini bekliyoruz."

İlgili Haberler