Elektrikli Mercedes tek şarjla Almanya'dan Birleşik Krallık'a gitti

Vision EQXX isimli Mercedes-Benz marka elektrikli araba, tek şarjla 1200 kilometreden fazla yol kat ederek kendi menzil rekorunu kırdı.

Elektrikli Mercedes tek şarjla Almanya'dan Birleşik Krallık'a gitti
- A +

 

Araç Almanya'nın Stuttgart kentinden çıkarak Birleşik Krallık'ın Silverstone kentine vardığı rekor kıran yolculuğu 15 saatten kısa sürede tamamladı.

Elektrikli araba bu başarıya, Tesla Model S'de kullanılan bataryayla aynı kapasiteye sahip 100kwh bir batarya setiyle ulaştı.

Independent Türkçe'den Anthony Cuthbertson'un haberine göre Mercedes araba gelişmiş aerodinamik, hafif malzemeler ve son teknoloji ürünü silikon anotların kullanımı içeren batarya yeniliklerinin bir araya gelmesiyle Tesla'nın yaklaşık iki katı menzile ulaşmayı başardı.

Mercedes-Benz, 2030'a kadar tamamen elektrikli olmayı hedeflerken, petrol devi Exxon Mobil'in CEO'su da 2040'a kadar dünyada satılan tüm binek arabaların elektrikli olacağına inanıyor.

Vision EQXX henüz sadece bir konsept araba olsa da tasarımına ve kurulumuna ilişkin yenilikler seri üretimdeki araçlarda halihazırda yer ediniyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler