Elektrik, kayıp kaçak zammıyla çarptı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun Temmuz 2015 tarifesi, kayıp-kaçak bedelinin yüzde 39.5 oranında artırılarak elektriğe fahiş zam yapıldığını ortaya koydu.

Elektrik, kayıp kaçak zammıyla çarptı!
- A +

 

BURSA.COM

Elektrik fiyatlarındaki gizli zammı Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ortaya çıkardı. EMO Bursa Şube Başkanı Remzi Çınar, düzenlediği basın toplantısında, mesken tüketicilerinden 1 kilovatsaatlik elektrik tüketimi başına tahsil edilen kayıp-kaçak bedelinin yüzde 39.5 düzeyinde artırılarak, 3.95 kuruştan 5.52 kuruşa çıkarıldığını açıkladı.

Remzi Çınar, “Böylece meskenlerde şirketlerin uyması gereken hedef doğrultusunda ocak ayından bu yana zorunlu olarak yüzde 15 indirilen kayıp ve kaça bedeli yeniden zamlandırıldı. Zaten bu kayıp ve kaçak bedeli indirimini, diğer kalemlerde yapılan artışlar nedeniyle faturasında hissedemeyen yurttaşlardan bu kez de perakende satış hizmeti kalemindeki indirimle kayıp ve kaçak hedeflerinde şirketler için yapılan artış saklandı” dedi.

Remzi Çınar, yeni tarifeye göre 1 Temmuz 2015’ten itibaren her 1 kilovatsaat elektrik tüketimi karşılığında 20.12 kuruşluk çıplak elektrik bedelinin yanında 5.52 kuruş kayıp ve kaçak bedeli ödeyeceklerini söyledi. Çınar, bu artış nedeniyle yalnızca mesken kullanıcılarından 2013 yılı tüketim düzeyinin 2015 yılında da geçerli olduğunu varsayarak bundan sonra aylık 205 milyon TL tahsil edileceğini ifade etti.

EMO Bursa Şube Başkanı Çınar, Temmuz 2015 kayıp ve kaçak zammı, 1 Ekim 2015 tarihli tarifede de aynı düzeyde korunursa meskenlerden yapılacak kayıp ve kaçak tahsilatının yıllık 2 milyar 130 milyon TL’yi bulacağını söyledi.

Çınar, bu rakamın, EMO’nun 2013 yılı verileriyle 2015 kayıp-kaçak hedefini dikkate alarak yaptığı çalışmada ortaya çıkan 1 milyar 812 milyon TL’lik bedelden 318 milyon lira daha fazla olduğunu bildirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler