El Kaide o bitkiyi yasakladı

"Yemen El Kaidesi" gat bitkisinin satışını yasakladı

El Kaide o bitkiyi yasakladı
- A +

 

"Yemen El Kaidesi" olarak da bilinen Ensaru'ş-Şeria örgütü kontrol altında tuttuğu Mukalla kentinde bir çok ülkede ''uyuşturucu'' olarak kabul edilen gat bitkisinin satışını yasakladı. Gat ülke ekonomisinin en önemli dinamiklerinden birini oluşturuyor.

Ensaru'ş-Şeria örgütü nisan ayından bu yana kontrolü altında tuttuğu Mukalla'da gat bitkisinin satışının ve kente girişinin yasaklandığını belirten broşürler dağıttı.

Broşürlerde, "Gatın kullanımı ve satışıyla ilgili alınan şikayetler ile söz konusu maddenin sağlığa ve ailelere verdiği zarar göz önünde bulundurularak, 14 mayıs tarihinden itibaren kente girişinin ve satışının yasaklanması kararı alındı" ifadelerine yer verildi.

Broşürlerde ayrıca söz konusu karara muhalefet edenlerin cezalandırılacağı belirtildi.

GAT BİTKİSİ NEDİR?

Yemen ve Doğu Afrika'nın yüksek bölgelerinde yetiştirilen "catha odulis" bitkisine "gat" adı verilmiştir. Gat, Arap Yarımadası'nın bir bölümünde, Habeşistan, Somali, Kenya ve Madagaskar'da yetişiyor.

Günümüzde bir çok ülkede ''uyuşturucu'' olarak kabul edilen ve yasaklanan gat bitkisinin Yemen'de kullanımı serbest. Bu bitki ülke ekonomisinin "en büyük dinamiklerinden biri" sayılıyor.

Çiğnerken yanakta biriktirilen gat, abartılı neşe, coşku, taşkınlık, bilinç bozukluğu, yanılsama ve sanrılara neden olur. Psikolojik bağımlılık yaptığı belirtilen bitki, uzun süre kullananlarda direnç artımına yol açmakla
birlikte zamanla anımsama güçlükleri, düşünme ve algıda zayıflama, toplumsal ilişkilerde düzensizliğe neden olduğu ifade ediliyor. Ayrıca fiziksel düzensizlikler yarattığı da gözlenebiliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler