'Ekonomi hızlanacak'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TGRT Haber'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

'Ekonomi hızlanacak'
- A +

 

Türkiye'nin en sıkıntılı yıllarda bile dünyanın gerek gelişmekte olan gerek gelişmiş ülkelerinden çok daha iyi performans ortaya koyduğunu ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

"En kötü yılımız, IŞİD terör örgütü bütün ticari kanallarımızı tıkamış, en büyük ticaret ortağımız Avrupa krizde, Rusya'da bir kriz baş göstermiş, bütün bu faktörlere rağmen Türkiye geçen sene gelişmekte olan ülkeler ortalaması Çin, Hindistan hariç daha hızlı büyüdü. Avrupa'yla arayı kapattı. Halbuki Türkiye ile ilgili analizlere bakarsanız, gerek paralel çevrenin dışarıda yaşatmaya çalıştığı intiba gerekse Türkiye karşıtlarının belli çevrelerin sürekli bir şekilde yazıp çizdiği konuların... Yani bozuk saat dahi günde iki kez doğruyu gösterir. Bunlar bozuk saat kadar dahi değiller."

"Seçim belirsizliği ortadan kalkar kalkmaz ekonomi hızlanacak"

Türkiye'nin etrafındaki fırtınalardan, mevsim şartlarından etkilendiğine işaret eden Şimşek, "Seçim belirsizliği ortadan kalkar kalkmaz, ben inanıyorum ki Türkiye ekonomisi hızlanacak, büyüme hızlanacak çünkü ertelenmiş bir tüketim var, ertelenmiş yatırımlar var" dedi.

Şimşek, "Şimdi 10 bin 400 doları siz düşük bulabilirsiniz ama Dünya Bankası'nın tanımına göre 12 bin 700 dolar civarı 'yüksek gelir grubu' tanımına giriyor. Yani Türkiye'nin yüksek gelir grubu ülkeleri arasına girmesine ramak kalmış. Türkiye'nin etrafında olup bitenleri dikkate almadan son yılların performansını değerlendirmek haksızlık olur" değerlendirmesinde bulundu.

"Tam bir çarpıtma ustasına dönüştüler"

CHP'nin seçim vaatlerinin sorulması üzerine de Şimşek, "Doğrusu ana muhalefet bu dönemde tam bir hayal kırıklığı içerisinde. Olur, iddialı vaatlerde bulunursunuz, yani bunlar tam bir çarpıtma ustasına dönüştüler. Açık açık milletin gözüne bakarak yalanlar atılıyor" ifadelerini kullandı.

Elmastan vergi alınmadığı iddialarına ilişkin olarak da  Şimşek, "Çarpıtma ve yalan bakın meydanlarda benim için  'elmasta vergiyi sıfırladı' diyor benim için. Milletin gözüne baka baka yalan atıyor" dedi.

İlgili Haberler