Eğitim İş Bursa'dan bol sıfırlı karne

Eğitim İş Sendikası Bursa Şubesi, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesi nedeniyle Milli Eğitim Müdür Vekili Veli Sarıkaya’ya bol ‘sıfırlı’ karne verdi.

Eğitim İş Bursa'dan bol sıfırlı karne
- A +

 

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan sendika üyeleri, yanlarında getirdikleri devasa karneyi basın mensuplarına gösterdi. Bol sıfırlı karnede, öğretmenin görüşü kısmına ise, “Çok eksiği var. Eksiklerini gidermek için tatilde bol bol demokrasi, eşitlik, şeffaflık, tarafsızlık, bilimsel eğitim, eğitim yönetimi ve iletişim konulu kitaplar okumalısın.” yazıldığı görüldü.

“MADDE BAĞIMLILIĞI VE OKUL GÜVENLİĞİNDEN ‘0’”

Eğitim İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, karne notlarını gerekçeleri ile birlikte şöyle açıkladı: “Geçtiğimiz yıl okullarda çok sayıda güvenlik sorunu yaşandı. Öğretmenlerimiz darp edildi, bıçakla yaralananlar oldu. 2014 yılı başında 10. Sınıf öğrencileri arasında yapılan madde bağımlılığı araştırması sonucuna göre, madde bağımlılığının 10-11 yaşa kadar indiği görülüyor. Okulların güvenliğini yeteri kadar sağlayamayan ve madde bağımlılığı ile somut bir şekilde mücadele etme adımı atmayan Veli Sarakaya’ya, ‘madde bağımlılığı ile mücadele ve okul güvenliği konusunda ‘sıfır’ veriyoruz.”

“ŞAİBELİ VE YANDAŞ ATAMA 5”

Okul müdürlerinin ‘bizden olanlar ve olmayanlar’ şeklinde kategorize edildiğini ve yandaş sendikadan yana olmayanların görevden alındığını vurgulayan Rona, “Kariyer ve liyakati önemsemeden yandaş yöneticileri göreve getiren sayın Veli Sarıkaya’ya ‘kariyer ve liyakati önemsemeden’ ‘sıfır’, ‘şaibeli mülakat ve yandaş atamadan da’ ‘beş’ veriyoruz.”

Rona, karneyi, veli olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya göndereceklerini sözlerine ekledi.

"2014-2015 YILI KAOS YILIDIR"

Türk Eğitim-Sen Bursa'nın 1 ve 2 No'lu şubeleri ise 2014-2015 eğitim-öğretim yılını kaos yılı olarak değerlendirdi. Bu eğitim öğretim  yılı içinde 300 okul müdürünün görevinden uzaklaştırılmış olmasına dikkat çeken sendikacılar, "500’e yakın yeni okul müdürü atanmış, bir o kadar da müdür yardımcısı görevlendirilmesi yapılmıştır. Haksız ve hukuksuz bir şekilde görevden alınan okul müdürleriyle ilgili açılan idari davalar göreve iade şeklinde sonuçlanmaya devam etmektedir.Böylece yönetici atamalarındaki hukuksuzluklar idari yargı tarafından da tescil edilmektedir" dedi. Okullardaki güvenlik ve mezuniyet programlarına da değinen sendikacılar, okulların güvenlik seviyesinin yükseltilmediğinin, okul bahçelerinin boş yere duvarlarla örüldüğünün, mezuniyet programlarının da gereğinden fazla masrafa dönüştüğünün altını çizdi.

"KENDİSİNİ İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya'yı başarısız bulduklarını söyleyen sendika başkanları, "Bütün bunlardan sorumlu bir yönetici olması bakımından İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, tarafımızca başarısız bulunmuştur. Çünkü kendisi eğitimde yaşanan yönetici atama kaosuna yeterli müdahale yapmamıştır. Adeta yandaş sendikanın güdümünde ve emrinde hareket etmiştir. Kendisinden beklenen tarafsızlığı gösterememiştir. Bu sebeple kendisini başarısız ilan ediyor ve istifaya çağırıyoruz " diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler