Ege’de “Üç Kuşak Cumhuriyet Kadını” sergisi

Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM) tarafından Ege Üniversitesi’nin 60.yıl etkinlikleri kapsamında  düzenlenen “Üç Kuşak Cumhuriyet Kadını ” poster ve enstalasyon sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergi;  Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde açıldı.

Ege’de “Üç Kuşak Cumhuriyet Kadını” sergisi
- A +

 

Sergen Uçak-Serkan Özyurt-Emre Alpaslan/İzmir(Ege Ajans)

Serginin açılışına  Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila,  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Değer Yılmaz, Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Konca Yumlu ve sergi öncesinde söyleşi yapan Ayşe Kulin ve 16 kadın akademisyen katıldı.

Ege Üniversitesi öğretim üyelerinin anlatımıyla 3 Kuşak Cumhuriyet Kadını Projesi  kadın akademisyenleri yetiştiren, yaşamında etkili olan, onlara model olan anne, anneanne, babaanne, hala, teyze veya ailede bir kadın büyüğü anlatıyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren kadının değişimini ve kamusal alana çıkışını ifade eden anlatımlar dönemin sıkıntılarını, savaş, göç ve yoksulluğu da yansıtıyor. Bu proje, kadın akademisyenlerin anlatımları ile kadınlar üzerinden Cumhuriyet dönemini açıklayan bir sözlü tarih çalışması olarak da değerlendiriliyor. Zor koşullarda,  ev içinde veya dışında çalışan, üreten, evlatlarını en iyi şekilde yetiştirmek için çabalayan kadın hikayeleri az yazıldı. Geçmişe ilişkin kadın anlatıları çoğaldıkça toplumun bütününe ilişkin sahip olunan düşünceler tamamlanacak.

Sergiye;  Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, Prof. Dr. Alev Gürgün, Prof. Dr. Seval Sekin, Prof. Dr. Ayfer Karadakovan, Prof. Dr. Fazilet Vardar, Prof. Dr. Merih Tekin Bender, Prof. Dr. Hilal Ortaç, Prof. Dr. Aysun Pabuçcuoğlu, Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, Prof. Dr. Konca Yumlu, Doç. Dr. Zuhal Sağlamtimur, Öğr. Gör. Yeliz Tuna, Öğr. Gör.Dr. Huriye Göncüoğlu, Arş.Gör.Dr. Deniz Maden katıldı.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ