Ege'de Türk jetlerine Yunan tacizi

Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 6 adet F-16 uçağı ile Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında icra ettiği eğitim uçuşu esnasında uçaklardan ikisinin, Yunanistan'a ait 2 adet F-16 uçağı tarafından 4 dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edildiğini, söz konusu tacizlere aynı şekilde karşılık verildiğini açıkladı.

Ege'de Türk jetlerine Yunan tacizi
- A +

 

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden günlük faaliyetlere ilişkin bilgi verildi. Buna göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 6 adet F-16 uçağı ile Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edildi. Görev esnasında 2 adet F-16 uçağı, Yunanistan'a ait 2 adet F-16 uçağı tarafından 4 dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edildi. Yürürlükteki angajman kuralı gereği tacize aynı ile mukabele edildi.
Açıklamaya göre, 4 adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı ise 4 adet bot ile Türkiye-Suriye yan hududunda deniz trafiği kontrolü görevi ile 1 adet gemi ile Doğu Akdeniz'de durumsal farkındalığı artırmaya yönelik keşif ve gözetleme görevi icra etti.

"SINIRI GEÇMEYE ÇALIŞAN 504 KAÇAK YAKALANDI"
Öte yandan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hudut Birlikleri tarafından gün içerisinde hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan ve ele geçirilen malzemelere ilişkin verilen bilgilere göre, Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 415, Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan 65 kişi yakalandı.
Ayrıca hudut hattında, 4 bin 322 karton sigara, 291 kilogram muhtelif gıda, bir tabanca, 12 tabanca mermisi, 3 tabanca şarjörü, 4 bin muhtelif ilaç, 13 büyükbaş veya küçükbaş hayvan ele geçirildi.
Irak'tan Türkiye'ye geçmeye çalışan 7 kişi, İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan 13, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 kişi yakalandı. Gün içerisinde, kara hudutlarından yasa dışı geçiş teşebbüsü esnasında toplam 504 kişi yakalandı.

Ayrıca, Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca 191 kişi, Jandarma Genel Komutanlığı unsurları tarafından Türkiye'de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 330 kişi yakalandı.  

Yorum Ekle

İlgili Haberler