Düzce Üniversitesi Çerkes öğrencileri bekliyor

Çerkes (Adige) dilinin okutulduğu ve bu alanda Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Düzce Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesi içinde yer alan Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Çerkes öğrencileri bekliyor.

Düzce Üniversitesi Çerkes öğrencileri bekliyor
- A +

 

30 kontenjanı bulunan ve TS-Türkçe Sosyal alan puanından öğrenci alan bölümün Türkiye’de ilk ve tek açıldığı yer Düzce Üniversitesi. 2013-2014 Eğitim öğretim yılında 21 öğrenci ile derslere başlayan bölüm kısa zamanda Türkiye’de yaşayan Çerkesler için büyük bir sevinç kaynağına dönüştü. Rusya Federasyonu’na bağlı Çerkes cumhuriyetlerinden öğretim görevlilerinin de ders verdiği bu bölümü bitiren öğrencilerin iş bulma imkanı oldukça yüksek. Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) Basın Sözcüsü Tsey Murat Yalçın, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

’’Bu bölümün açılması anadilimiz Çerkesçe’nin (Adığabze) yaşatılması adına büyük bir gelişmedir.Şuan Türkiye’de sadece bir üniversitede bu bölümün var olması, onca girişime ve Türkiye’deki Çerkes nüfusuna rağmen diğer üniversitelerde söz konusu bölümün açılmaması anlaşılır bir durum değil. Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı; Ankara, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Samsun ve Tokat gibi bölgelerde yer alan üniversitelerde bu bölümün açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.Üniversite tercihlerini yapacak öğrencilerimize, Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.Çerkes iş adamlarına da, bu bölümlerde okuyan gençlerimize burs vermeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz" dedi

Yorum Ekle

İlgili Haberler