Dünyayı sarsan dev skandalda flaş gelişme

Libor olarak bilinen ve küresel finansişlemlerinde faiz hesaplamaları için baz alınan faizlerde manipülasyon iddialarıyla ilgili ilk dava Londra'da başladı.

Dünyayı sarsan dev skandalda flaş gelişme
- A +

 

Dünyayı sarsan Libor skandalında ilk dava başladı. 

Eski yatırım bankacısı Tom Hayes libor oranlarını "manipülatif bir şekilde" etkilemeye çalışmakla suçlanıyor.

'SUÇUN TEK GEREKÇESİ AÇGÖZLÜLÜK'

2013'te tutuklanan eski UBS ve Citigroup çalışanı olan Hayes ise 2006-2010 arasında sekiz kez yolsuzluk girişiminde bulunduğu yönündeki suçlamaları reddediyor.

Duruşmada doğrudan Hayes'e hitap ederek konuşan savcı Mukul Chawla "Bu davada zanlının suçu işlemesinin tek bir gerekçesi var. O da açgözlülük" dedi.

110 MİLYON DOLARLIK USULSÜZLÜK

Diğer taraftan, İngiltere'de finans piyasasını denetleme kurumu FCA, dayanak varlığı hayat sigortası poliçeleri olan ve "ölüm tahvili" olarak adlandırılan finansal enstrümanları satan bir yatırımşirketinin eski başkanına da para cezası vermeyi planlıyor.

TEK KİŞİYE VERİLEN EN BÜYÜK CEZA OLACAK

Söz konusu tahvillerin değeri 110 milyon dolardan fazla.Eğer ceza kesilirse bu, şimdiye kadar tek bir kişiye verilen en büyük para cezası olarak da kayda geçecek.

Keydata Yatırım Hizmeti'nin eski başkanı Stewart Ford, müşterilerinin portföylerine işlem yapılanhayat sigortası poliçelerini de dahil ederek uygunsuz işlem yapmakla suçlanıyor.

FCA, kısmen sigorta sahiplerinin ölümüne bağlı olan bu tahvilleri yüksek riskli yatırım olarak görüyor ve sıradan yatırımcılara bu tür yatırım ürünlerinin pazarlanmasını yasaklıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler