Dünyanın en yaşlı doktora öğrencisi

Ingeborg Syllm-Rapoport dünyanın en yaşlı doktora yapan kişisi olarak kayıtlara geçmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en yaşlı doktora öğrencisi
- A +

 


Almanya'nın Hamburg kentinde, 1937 yılında doktora sınavını kazanmasına rağmen, Nazi rejimi tarafından Yahudi olduğu için, sözlü sınava çağırılmayan çocuk doktoru Ingeborg Syllm-Rapoport, 77 yıl sonra ünvanına kavuşacak.

SÖZLÜ SINAVI VERDİ

n-tv haber kanalının internet sayfasında yer verdiği habere göre, 102 yaşındaki Ingeborg Syllm-Rapoport, Hamburg Eppendorf Üniversite Hastanesi'nin (UKE) profesörleri önünde difteri hakkındaki tezinden sözlü sınava girdi. İleri yaşı nedeniyle bilgisayar kullanamayan ve görme zorluğu çeken Ingeborg Syllm-Rapoport, yakınlarının desteğiyle hazırlandığı sınavı 45 dakikada başarıyla verdi.

TÖRENLE DOKTORASINI ALACAK

9 Haziran'da Hamburg Eppendorf Üniversitesi'nde düzenlenecek törenle doktora belgesini alacak Syllm-Rapoport, 102 yaşında Prof. Dr. olarak anılacak ve dünyanın en yaşlı doktora yapan kişisi olarak Guinness rekorlar kitabına girecek.


1938'DE ABD'YE GÖÇ ETMİŞ

Nazi döneminde 1938'de ABD'ye göç etmek zorunda kalan Ingeborg Syllm-Rapoport ilk doktora tezini burada yazmış. 1944 yılında Doktor ve biyokimyacı Samuel Mitja Rapoport ile evlendikten sonra komünist partiye yakınlıkları nedeniyle haklarında açılan bir soruşturma nedeniyle 1952'de Doğu Almanya'ya Berlin'e yerleşmiş. Berlin Charite Çocuk Hastanesi'nde 1958 yılında doçent ünvanı almış. 1968'te profesör ünvanı verilerek Neonatoloji bölümünü kurmuş ve 1984 yılında Doğu Almanya Ulusal Ödülü'ne layık görülmüş. Ingeborg Syllm-Rapoport ilerlemiş yaşına rağmen, 77 yıl sonra doktora sınavını tamamlayarak resmen Prof. Dr ünvanı elde edecek.

REKOR KIRACAK

Bugüne kadar en yaşlı doktora yapan kişi olarak Guinness rekoru, Bremenli Tıp Profesörü Heinz Wenderoth'a aitti. Wenderoth, 2008 yılında 97 yaşındayken Hannover'de Hücre Biyolojisi üzerine doktorasını tamamlamıştı. 102 yaşındaki Ingeborg Syllm-Rapoport, 9 Haziran'dan itibaren en yaşlı doktora yapan kişisi olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Yorum Ekle