Dünyada 1 Mayıs nasıl kutlandı?

Avrupa’nın çeşitli kentlerinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla gösteriler ve kutlamalar yapıldı.

Dünyada 1 Mayıs nasıl kutlandı?
- A +

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce kişi, Hackische Höfe meydanından tarihi Brandenburg kapısına kadar yürüdü. Almanya Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen yürüyüşe katılanlar kiralık işçi çalıştırılmasına son verilmesi, asgari ücret konusunda istisnaların getirilmemesi ve adil çalışma şartlarının oluşturulmasını talep eden pankartlar taşıdı.

Brandenburg Kapısı önünde hazırlanan alanda ise kutlamalar düzenlendi.

Thüringen eyaletinin Weimar kentinde düzenlenen 1 Mayıs gösterisine katılanlar aşırı sağcıların saldırısına uğradı. Weimar kent yönetiminden yapılan açıklamada, Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Üyesi Carsten Schneider’in konuşması sırasında aşırı sağcıların göstericilere saldırdığı ve zorla mikrofonu alarak aşırı sağcı sloganlar attığı ifade edildi.

Thüringen polisinden yapılan açıklamada da olayda dört kişinin yaralandığı, 29 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Almanya’da başta Bremen, Essen ve Münih olmak üzere çok sayıda kent de kutlamalara sahne oldu.

Fransa

Fransa’da 1 Mayıs kutlamaları her yıl olduğu gibi aşırı sağ parti Ulusal Cephe tarafından başkent Paris’te düzenlenen ülkenin ulusal kahramanı Jeanne d'Arc'ı anma töreniyle başladı. Kutlamalarda  kadın aktivist grubu Femen üyeleri, Hitler'in selamına gönderme yaparak, ''Heil Le Pen'' yazılı pankartla protesto eylemi gerçekleştirdi.

Fransa’daki çeşitli işçi sendikaları ise 1 Mayıs'ı Paris’teki Republique meydanında düzenlenen etkinliklerle kutladı. Gösterilerde 1 Mayıs’ın simgesi olan müge çiçeği dağıtıldı. Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösteri sonrasında sendika üyeleri Nation meydanına kadar yürüdü.

İspanya

2008 yılından bu yana ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde ise hedef yine hükümetin uyguladığı kemer sıkma politikaları oldu.

İşçi sendikaları İspanya'da 80 kentte gösteri düzenlerken, ülkenin iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT en büyük gösteriyi her yıl olduğu gibi yine başkent Madrid'de yaptı. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi ve komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) partilerinin de destek verdiği gösteride, hükümetin ekonomik krizden dolayı son yıllarda özellikle sağlık ve eğitim alanlarında yaptığı kesintiler eleştirildi. "Güçlü Demokrasi", "Grev hakkı", "Kaliteli yaşam hakkı", "Kesintilere son" yazılı pankartların taşındığı gösteri olaysız geçti.

İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’da Clerkenwell bölgesinde toplanan çok sayıda kişi pankart ve bayraklarla Trafalgar meydanına yürüdü.

Ülkenin farklı bölgelerinden binlerce kamu ve özel sektör çalışanı, işçi sendikaları üyeleri ve sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve emekliler 7 Mayıs’ta yapılacak genel seçim öncesinde koalisyon hükümetinin ekonomi politikalarını protesto etti.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı meydanda düzenlenen etkinliklere çok sayıda Türk de katıldı. 

Portekiz

Portekiz'de 1 Mayıs'ta TAP Havayolları pilotlarının grevi öne çıktı. Hükümetin TAP'ı özelleştirme girişimlerine karşı 10 günlük grev kararı alan ve bugün greve başlayan pilotlar sendikası, "Karşılığı olmayan özelleştirmelere boyun eğmeyeceğiz. Yaklaşık sayısını bin olan TAP pilotlarının yüzde 90'ı greve katılacak" açıklamasını yaptı.

Grevden dolayı bu sabahki 73 uçuştan 21'i iptal edildi. Grevin şirkete vereceği zararın 70 milyon avro olacağı iddia edilirken, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, Portekiz Sivil Havacılık Sendikasını suçlayarak, bir an önce greve son verilmesi çağrısını yaptı. 

Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina’da ise ekonomik krizde işçi ve memur haklarına getirilen kısıtlamalar protesto edildi. Yunanistan İşçi Konfederasyonu ve Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun çağrısıyla Klaftmonos meydanından parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanına yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in yanı sıra birçok bakan katıldı.

Bu arada, toplu taşıma araçlarında çalışanların iş durdurma eylemlerinin yanı sıra deniz ve liman çalışanları da 24 saatlik greve gitti.

Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) tarafından düzenlenen “1 Mayıs İşçi Bayramı” etkinliklerine yaklaşık 100 bin kişi katıldı.

Hollanda

Hollanda’nın Amsterdam ve Lahey şehirlerinde düzenlenen etkinliklerde ise toplu sözleşme görüşmelerinde istedikleri sonucu alamayan polisler de gösteri düzenledi. Sirenlerle gösterilere katılan polisler, Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van der Steur’e topladıkları 12 bin imzayı sundu.

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun Amsterdam’da düzenlediği etkinliğe ise çok sayıda işçi katıldı.

Bulgaristan

Bulgaristan'ı 1989 yılına dek 45 yıl yöneten eski Komünist Partisi’nin devamı olan ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi ve Sol Bulgaristan adlı koalisyon ortakları başkent Sofya’da gösteri yaptı.

Özellikle ilerlemiş yaşlardaki yüzlerce Sofyalı, kent merkezindeki parlamento binası önünde toplanarak, yakındaki "Borisova Gradina" şehir parkına kadar yürüdü. Konuşmaların ardından göstericiler halk müziği eşliğinde dans etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler