Dünya yandı, Türkiye fark yarattı!

Yunanistan`da referandumdan `hayır` sonucunun çıkması dünya borsalarını adeta yaktı. Türkiye ise yüzde 1.41 yükselerek fark yarattı. 2.71`e yükselen dolar/TL ise 2.68`e geriledi.

Dünya yandı, Türkiye fark yarattı!
- A +

 

Yunanistan'da referandumdan 'hayır' sonucunun çıkması dünya borsalarını adeta yaktı. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 3'ü aşarken, ABD borsaları da güne ekside başladı. Ancak Türkiye pozitif ayrıştı. 

Güne ekside başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü yüzde 1.41 yükselişle 82.365 puandan tamamladı.
 
DOLAR 2.68'E GEVŞEDİ

Öte yandan sonuçların ardından dolar/TL ilk tepki olarak 2.71'i aşmıştı. Gün içinde dolarda da geri çekilme yaşandı ve saat 17:46 itibariyle dolar uluslararası piyasalarda yüzde 0.28 düşüşle 2.6858 liradan işlem görüyor.

'İÇERİDE SİYASİ FAKTÖRLER TAKİP EDLECEK' 

ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Güne hafif satıcılı başladık bu da Yunanistan etkisinin ilk hareketlerde de çok hafif olduğunu gösteriyor. Nitekim açılıştan sonra alımların geldiğini gördük. Yunanistan'ın direkt olarak Türkiye piyasaları açısından risk teşkil etmemesi aynı zamanda Yunanistan endişelerinin Avrupa'da da korkulduğu kadar sert fiyatlanmayışı alımları artırdı.

Tahvil tarafı yatay seyrederken, burada da bankalararası piyasaların açılmasıyla birlikte gevşeme yaşandı.  İçeride bundan sonra siyasi faktörler takip edilecek. Koalisyon hükümetinin hızlı kurulabileceğine yönelik sinyaller olumlu fiyatlanacaktır."

İlgili Haberler