Dünya rekoru için koşacaklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü Özbayraktar, "Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nda dünya rekoru kırılması beklentisi taşıyoruz" dedi.

Dünya rekoru için koşacaklar
- A +

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, 26 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek  Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nda dünya rekoru kırılması yönünde beklenti  içinde olduklarını söyledi.
 
İsmail Özbayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yenikapı'dan  başlayıp, sahil boyunca Eyüp'e kadar gidilip, yine Yenikapı'da son bulacak 21  kilometrelik Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nun başarılı bir şekilde geçeceğine  inandıklarını aktardı. Özbayraktar, sloganlarının da "İstanbul rekora koşuyor"  olduğunu vurguladı.
 
Sloganda geçen "rekor" vurgusunu iki manada düşündüklerini dile  getiren Özbayraktar, şöyle konuştu:
 
"Birinci manası, katılım noktasında bir rekordu ki o hedefe ulaştık.  Şu an 7 bin 500 katılımcı kayıt yaptırdı. Geçen sene 3 bin 800 kişi koşmuştu. Çok  hızlı bir şekilde ilerliyor. İkinci manası ise derece olarak bir rekorun gelmesi.  Bir dünya rekoru kırılması beklentisi taşıyoruz. Bu sene parkurla ilgili çalışma  yaptık. Önceden çift dönüş vardı ve bunu teke indirdik. Zaten oldukça düz,  dünyanın sayılı parkurları arasında yer alıyor. Son düzenlemelerle birlikte bizde  rekor beklentisi de oluştu. Biz 26 elit atletle anlaştık ve sonrasında bunların  haricinde gelen elit sporcular oldu. Şu an 33 elit atlet koşacak. Onlar da rekor  kırabileceklerini düşündükleri bir parkur olduğu için tercih ediyorlar. Eğer bir  de dünya rekoru gelirse, bizim için çok keyifli bir şey olacak. Tüm planlarımızı  rekor için yapıyoruz."
 
"Ek yarışlar entegre ettik" 
 
Özbayraktar, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na entegre ettikleri  farklı yarışlarla organizasyonu daha da rekabetçi hale getirdiklerini söyledi. Organizasyon kapsamında, 10 kilometrelik Çeyrek Maraton, 4 farklı  sporcunun takım olarak etap etap yarışabilecekleri Bayrak Yarışı ve şirketlerin  kendi koşu takımlarıyla yer alacakları Business Maraton kategorilerinin  bulunduğunu anlatan Özbayraktar, bu şekilde yarışların daha da rekabetçi hale  geleceğini dile getirdi.
 
İstanbulluların etkinliğin sadece seyircisi değil aynı zamanda  katılımcısı da olmasını hedeflediklerini vurgulayan Özbayraktar, şöyle devam  etti: "Mesela Bayrak Yarışı ve Business Maraton kategorileri daha önce  yapılmamış bir şey. Şirketlerin koşu grupları oluşturmalarını istiyoruz. Yarı  maratonumuzun içine bunu entegre ederek 50 şirketten binin üzerinde katılımcı  sağladık. Bu aslında başlı başına bir değer olduğunu da gösterdi. Belki de  Business Maraton'u çok farklı bir organizasyon olarak da İstanbul'un hizmetine  sunacağız. Ayrıca bayrak yarışı da çok ilgi çekti. Mesela 4 arkadaş bir araya  gelip de yarışmamıza katılabilecekler. Yarı maratonun 21 kilometrelik parkuru  uzun gelmiş olabilir. Bu şekilde 4 sporcudan 3'ü 5'er kilometre, son sporcu ise 6  kilometre koşacak. Bunun haricinde, rekabeti artırmak için illerarası,  ilçelerarası tasnif de yapacağız."
 
Özbayraktar, etkinliğe oldukça yüksek bir ilgi olduğuna dikkati  çekerek, "Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na kayıt için koyduğumuz 7 bin 500  kişilik kota doldu. Altın Kategori kriterine uyabilmek için yapmak zorunda  olduğumuz, son iki gün geç kayıt sistemimiz olacak. Buradan gelecek 500 kişiyle  birlikte 8 bin katılımcıyla yarı maratonumuz koşulacak ama gelecek sene  hedeflerimiz çok daha büyük olacak. Ayrıca şu an 500'ü aşkın yabancı katılımcı  var. İstanbul güzel bir kent ve bu tarihi yarımadayı koşarak gezmeyi fırsat bilen  yabancılar bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
"İstanbul Çocuk Maratonu yapacağız" 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ'nin hayata geçirdiği  organizasyonların aynı zamanda Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımı için büyük  önem taşıdığını aktaran Özbayraktar, etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek  İstanbul Çocuk Maratonu'nu gerçekleştireceklerini açıkladı.
 
Özbayraktar, İstanbul'da spor kültürünü oturtabilme hedefiyle  çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi: "İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu'na ek olarak bu sene ilk  defa İstanbul Çocuk Maratonu'nu yapacağız. Bu etkinlik 10 Mayıs Pazar günü  gerçekleştirilecek. Sloganlarımız ise 'Hoş geldin şampiyon' ve 'Katılmak  kazanmaktır' olacak. Çocuklarımıza önce spor yapmanın kazanmak olduğunu  aşılamamız lazım. Katılımcı sayısını 5 bin olarak planlamıştık ama ben bu sayıya  bin kişi daha eklenmesini istedim. Kotalarımız da yüzde 80 doldu. Organizasyona  0-3 yaştan itibaren başlayacağız. Sembolik olarak anne babalarının da eşliğinde  100 metre koşacaklar. Festival havasında geçecek." 
 
   

Yorum Ekle

İlgili Haberler