Dünya için felaket olabilir

Daily Mail'de yer alan habere göre bilim insanları virüsün mutasyona uğraması sonucu insanda insana bulaşabileceğini belirtiyor.

Dünya için felaket olabilir
- A +

 


Nerdeyse her yıl yeni bir virüs dünyayı korkutmaya devam ediyor. Birkaç yıl önce yine herkesi korkutan kuş gribi uzmanlara göre bu kez mutasyona uğrayarak geri döndü.

Şu ana kadar 3 mutasyon geçirdiği söylenen virüs eğer 2 kere daha mutasyon geçirirse insandan insan kolayca bulaşabilir hale gelecek. Eğer bu öngörü gerçekleşirse 1918'de dünyayı alt üst eden İspanyol Gribi kadar öldürücü olabilir ve pandemik (kıtalar arası salgın) bir salgın haline gelebilir. Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Derek Smith'e göre sadece 5 amino asit sonrasında insandan insana bulaşır hale gelecek ve bilim adamları bu mutasyonların 3 tanesinin gerçekleştiğini. 2 mutasyon sonrasında tehlikeli hale ulaşacağını iddia ediyor.

NE ZAMAN PANDEMİ YARATACAĞI ÖNGÖRÜLEMİYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nden uzmanlar da bu derecede yayılmasının ne zaman olacağını kimsenin öngöremediğini ancak bunun öldürücü bir virüs olduğunu söylüyor. Ancak işin bir diğer boyutu da Dünya Sağlık Örgütü'nün 1918'deki İspanyol Gribi'nin yaşandığı yıllardakinden çok daha etkin olması. Dolayısıyla alınacak önlemlerle virüsün pandemi yaratmasından korunulabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Almanya'da kuş gribi paniği yaşanmıştı. Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti'nin Cloppenburg bölgesinde hindi çiftliğinde H5N8 türü kuş gribi virüsü tespit edilmişti. Kuş gribinin bir versiyonu olan H5N1 ilk kez 1997 yılında Hong Kong'da görüldü. 2003 yılında ve 2013 yılında 377 kişinin ölümüne neden olan virüs yine 2013 yılında Çin'de H7N9 alt tipiyle görüldü.

Yorum Ekle

İlgili Haberler