"Dünya bizden çok şey bekliyor!"

Bursa.com’da yayınlanan ve Bursa’nın önde gelenleriyle Bursa’ya dair konuların gündeme getirildiği Bursa’nın Öncüleri programının bu haftaki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi. Başkan Altepe Bursa’daki eğitim ve spora yönelik çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. “Dünya bizden çok şey bekliyor, bu da üretmekle olur. Üretmek için de bilmek, bilgiye ulaşmak lazım. Biz bunun için eğitime yönelik tüm imkânları sağlamaya çalışıyoruz” diyen Başkan Altepe, Okullar Hayat Bulsun projesi kapsamındaki sportif faaliyetler neticesinde de 210 bin öğrenciye ödül verildiğini belirtti.

- A +

 

Semih UZUNLAR / BURSA.COM

ARTIK EĞİTİM HARCAMALARI SAVUNMADAN DAHA ÖNDE

“Türkiye olarak kalkınmamız hedeflerimize ulaşmamız, medeni bir ülke olmamız, bu konuda her türlü projeleri gerçekleştirebilmek ve bunları uygulayabilmek her alanda eğitimli bir toplum gerektiriyor. OECD standartlarında geliri 10 bin doların üzerinde olan ülkeler içinde eğitim seviyesi en düşük olan ülke Türkiye. Bu yüzden önceki hükümetler gibi silaha yatırılan parayı, savunma harcamalarını öne almaktansa eğitime öncelik verdik. Şimdi eğitim harcamaları birinci sırada.”

TOPLUM KENDİ OTOKONTROLÜNÜ SAĞLAMALI

“Her alanda eğitim lazım, üretmek, toplumu geliştirmek, yasaları uygulayabilmek için eğitim lazım. Eğer siz toplumu belirli bir seviyeye getirmezseniz, bu toplum için yaptığınız yasalar, ceza kanunları bol bol suç işleyen insan üretmiş olursunuz. Örneğin “çek yasası”nın uygulandığı dönemde hapse girmek o kadar kolaydı ki, bir süre sonra baktığınızda o kadar insanı alacak hapishane yok. Bu konuda toplumun kendi otokontrolünü kurması gerekiyor.”

EN BÜYÜK SIKINTI ARA ELEMAN

“Bizim de yerel yönetimler olarak eğitim seviyesini yükseltmekte sorumluluk sahibiyiz. Geçtiğimiz iktidarlar döneminde daha çok Türkiye’de iktidar kavgası vardı. Bu kapsamda alınan kararlarla bir yandan imam hatip liseleriyle uğraşılırken diğer yandan da meslek liseleri de büyük darbe aldı. Türkiye’nin gelişiminde en çok yaşanan sıkıntı ara eleman. Teknikerlerin, teknisyenlerin azlığı… Çünkü gerçek anlamda üretimi yapan bunlar, üretimin lokomotifi bu teknik kadrolar. Bundan 10 yıl önce Türkiye’nin eğitim seviyesi ilkokul 2’ydi, şimdi ortaokul 2; dünyada ise bu ortalama lise 2 seviyesinde.”

AİLE VE GENÇLİK MERKEZLERİ ÖNEMLİ HİZMETLER VERİYOR

Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime çok önem verdiklerini belirten Altepe; “Topluma her alanda katkı sağlayan insanlar yetiştirebilmek için belediye olarak eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda kurduğumuz ‘Aile ve Gençlik Merkezleri’ var mahallelerimizde. Yavuzselim ve Alacahırka’daki merkezlerimizde, bu bölgedeki insanlarımızı eğitmek, onların bilgi sahibi olması, her alanda eksikliklerinin giderilmesi, talepte bulunulan konularda eğitim verilmesi, kişisel gelişim ve özgüvenlerine katkıda bulunulması amacıyla hizmet vermekteyiz. Dil, enstrüman, mesleki eğitimler gibi alanlarda faaliyetler sürmekte.

ROMANLAR TOPLUMDA STATÜ KAZANIYOR

Şehirli demek, kültür ve sanatta iddialı insan demek. Bizim de bu konularda Bursa’ya has çalışmalarımız çok, kılıç kalkandan mehtere kadar… Tabii müzik deyince romanları es geçmemek lazım. Roman halkının gelişmesi, kendi ayakları üzerinde durabilmesi, meslek kazanıp toplumda bir statü kazanabilmesi için elimizden gelen desteği veriyoruz. ‘Çalgıcı Mektebi’ bu çalışmalar kapsamında hayata geçirilmiş bir proje. Buradaki amacımız müziğe yatkın olan roman gençlerine, aynı alanda uzmanlaşmış ekipler tarafından eğitimler verilmesi. Yine buraya bağlı olarak bir ‘Roman Orkestrası’ var.

BUSMEK KURSLARI KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİYOR

BUSMEK kurslarının özellikle kadınların eğitimine büyük katkı sağladığına vurgu yapan Altepe; “Özellikle üretime kadınların da katılması gerekiyor, çünkü nüfusun yarısı hanımlarımızdan oluşuyor. Onlar için evlerinde üretebilmek, semtte oluşturulan mekânlarda üretim yapabilmek önemli. Onların şartlarına uygun ortamları sağlamaya çalışıyoruz. Hangi konuda talep varsa o konuda kurs açıyoruz. Özellikle kurum kuruluşlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Örneğin BEKSİAD’la bebe konfeksiyon üzerine biçkisinden, nakışçısına kadar bir eğitim düzenliyoruz. Buradaki iş adamlarımız bize ekip ve ekipmanları sağlıyor, bizler de BUSMEK bünyesinde kalifiye eleman yetiştiriyoruz. Daha sonra da buradan istihdam sağlanıyor.  Genel olarak baktığımızda BUSMEK kurslarından yılda 20 bin kişi faydalanıyor. Burada aldıkları eğitimlerle iş yeri sahibi oluyorlar. Hibe ve kredi destekleri de kendilerine sunuluyor. İş yeri açanlara 30 bin liraya kadar hibe, 70 bin liraya kadar kredi desteği gibi imkânlarımız var.

BURSA İPEĞİ YENİDEN CANLANIYOR

Bursa ipeğini eski günlerine döndürmenin öneminden bahseden Altepe, “Aynı şekilde ‘Bursa İpeği’ üretimini de başlattık. Muradiye, Hamzabey, Demirkapı semtlerindeki iplik fabrikaları ve Umurbey, Mollaarap bölgesindeki tasarım merkezlerinde ipek halı dokumacılığı yapılıyor. Bursa ipeği tekrar canlanıyor, eskiden o iplik fabrikalarında çalışan insanlar tekrar işe başlatılıyor. O eski tezgahlar, fabrikalar yeniden kuruldu, ipek kumaş ve ipek halı üretiliyor. Bu Bursa ipeğinden imal edilen ürünlerimiz tasarım merkezlerinde tasarlanıp, satış merkezlerinde satılacak” diye konuştu.

KOSOVA’YA EĞİTMEN GÖNDERİYORUZ

Bursa’da olduğu kadar yurt dışındaki eğitim faaliyetlerine de önem verdiklerini belirten Başkan Altepe; “Gelişmekte olan ülkelere de, başta Kosova olmak üzere, mesleki eğitim desteği veriyoruz. Önce onlar geldi, sonra biz eğitmen gönderiyoruz. Bizden aldıkları sertifikalarla kendi ülkelerinde iş yeri açtılar. Küçük bir destek olabilir ancak onlar için bu çok önemli” dedi.

BURSA’NIN KÖKLÜ EĞİTİM KURUMLARINA DESTEK

“Bildiğim kadarıyla Bursa’da 800 okul, 680 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerin en iyi şekilde eğitim alması, eksikliklerinin giderilmesi için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Örneği Bursa Erkek Lisesi’nin tarihi binası ve spor salonu ismine yakışmayan bir durumdaydı. Büyükşehir Belediyesi olarak çok güzel bir çevre düzenlemesi, yer altına bir spor salonu yaptık. Şu an tarihi bina restore ediliyor. Mezunların verdiği destekleri yeni bir bina da yapıldı. Diğer taraftan Bursa’nın en eski lisesi, benim de mezun olduğum Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde de yine çalışmalarımız sürmekte. Orada bir de müze projesi hazırlanıyor. Ziraat Mektebi, Kız Lisesi, Necatibey Kız Meslek Lisesi gibi okullarımız da aynı şekilde çalışmalarımız var. Bir de bu tarihi okullarımıza özel kitaplar hazırlattık. “

NEREDE SALON YAPTIYSAK, ORADAN BAŞARI ÇIKTI

“Geçtiğimiz günlerde Kâmil Sarıaydın Okulu’nda da, Üçevler Abdurrahman Vardar Okulu’nda da eksiklikler bildirildi onları da programımıza aldık. Tüm ilçelerimizde olduğu gibi; Gemlik, Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl’de yeni okul binaları inşa ediyoruz. Bahçe düzenlemesi, genel restorasyon, otoparklar, spor alanları, laboratuvarlar kütüphaneler… Bu şekilde birçok okulumuza destek sağladık. Daha önce bunları yapmak suçtu. 2004 yılında bizim belediyemiz döneminde bir düzenleme yapıldı ve biz artık bu alanlarda hem eğitim hem spor kurumlarına destek sağlayabiliyoruz. Beden eğitim dersleri eskiden sınıflarda yapılırdı. Nereye salon yaptıysak oradan başarı çıkıyor. Gemlik’e tesis yaptık, oradan Türkiye çapında başarı çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu konuda Türkiye’ye örnek oldu.”

KÜTÜPHANELERE DESTEK VERİYORUZ

“Başta şehir kütüphanemiz, ayrıca Kültür Daire Başkanlığımızla birlikte nerede bir kütüphane varsa oraya destek veriyoruz. Değişik noktalarda, köylerde, mahallelerde; kıraathaneler başta olmak üzere yeni okuma alanları, kütüphaneler oluşturalım istiyoruz. Büyük miktarda kitap alımı yapıyoruz. Bol bol kütüphane oluşturuyoruz. Özellikle eski köy okullarının iyi değerlendirilmesi. Buraların eğitim alanına dönüştürülmesi, genellikle hanımların kullanımına yönelik alanlar oluşturulması yönünde çalışmalarımız sürüyor. İnsanlar okuma alışkanlığı kazanmalı, zamanlarını iyi değerlendirmeli. Bu konuda da eğitim seviyesini yükseltecek çalışmalar yapıyoruz her alanda.”

216 BİN ÖĞRENCİYE ÖDÜL DAĞITTIK

“Okullar Hayat Bulsun” projesi kapsamında gerçekleştirilen sportif faaliyetler neticesinde 216 bin gencimize ödüller veriyoruz. Sağlıklı, birikimli, disiplinli nesiller yetişmesi açısından bu çalışmalar önemli. Bakanlık da bu örneği aldı, tüm Türkiye’ye yayma konusunda çalışma başlattı. Geçtiğimiz yıl da bu rakam 196 bindi. Ödüllerimiz de yine sporla ilgili, bisiklet ya da satranç takımları, formalar…  Spor şehri Bursa’ya yakışır projelerimiz devam ediyor.”

MOBİL MESLEK KURSLARI MAHALLELERDE HİZMET VERİYOR

“Nüfusumuzun %50’si mahalle dışına pek çıkamıyor. O mahalleye ne kadar fazla hizmet götürebilirsek o kadar fazla istifade edilecek. Bu mobil kurslarımız, okul bahçesi gibi alanlara park edilerek muhasebe, bilgisayar ve çeşitli dallarda kurslar vermekte. Kadınlara yönelik kurslarımız, kadın eğitmenlerimiz tarafından veriliyor. Özellikle bilgisayar kurslarına yoğun ilgi oluyor, hanımlarımız bu kurslar neticesinde çocuklarıyla daha iyi bir iletişim kurma imkânına ulaşıyor. Amacımız toplumumuzun tamamına hitap edebilmek.“

DÜNYA BİZDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

Son olarak küresel anlamda eğitimin önemine dikkat çeken Başkan Altepe; “Eğitimli bir toplum olmak zorundayız. Bu toplum öncü bir toplum, lider bir toplum. Dünya bizden çok şey bekliyor. Bu yüzden kendimizi çok geliştirmemiz lazım. Üretmeye ve çalışmaya ihtiyacımız var, üreten insan olmak zorundayız. Onun için de bilmek, bilgiye ulaşabilmek lazım. Biz de bu yüzden tüm imkânları sunmaya çalışıyoruz. Yeter ki ben öğreneceğim, meslek sahibi olacağım deyin. Tüm sanayi kuruluşlarımızın, sanayi bölgelerimizin eğitim kurumları var. Hepsi yetiştirecek insan arıyor. Siz iradeyi ortaya koyun, bu eğitimler neticesinde kendinizi geliştirin; herkes sizinle çalışmak isteyecektir.” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ