Dolarda sert düşüş

Fed'in faiz artırımının yılsonuna kalabileceği beklentileri ve Çin borsasındaki toparlanmanın ardından global risk iştahındaki artış gelişmekte olan ülke para birimlerine olumlu yansırken, koalisyona ilişkin ılımlı açıklamaları da dolar/TL'de aşağı hareketi destekledi.

Dolarda sert düşüş
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisini muhtemelen bugün yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesinin hemen ardından bütün partilerden randevu isteyeceğini söyleyerek, koalisyon görüşmelerinin ilk turunu gelecek hafta yapacağını belirtti.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyon görüşmeleri öncesinde partisinin siyasi istikrarsızlık yaşanmaması için gereken fedakarlığı göstereceğini ifade etti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Ortak taban da dikkate alındığında piyasada en muhtemel koalisyon ortakları olarak AKP-MHP düşünülüyordu zaten ancak bir belirsizlik vardı. MHP'nin açıklamasının pozitif katkısını gördük. Dolar/TL kritik 2.6720 seviyesinin altında kalıcı olursa 2.65 seviyelerine hareket başlayabilir" dedi.

Bu sabah saat 09.09'da 2.6775/2.6790, MHP açıklaması öncesi 2.6800 seviyesinde olan dolar/TL, sonrasında kademeli olarak 2.6665'e kadar geriledikten sonra saat 15.44'te 2.6715/2.6720 seviyesinde işlem gördü.

İlgili Haberler