Dolara çifte kıskaç! Adeta patladı...

Bugün saat 14:00`da açıklanacak PPK kararı ve akşam saatlerinde yayımlanacak Fed tutanakları öncesinde doların tansiyonu yükseldi. Dolar/TL bu sabah 2,60`ı aştı.

Dolara çifte kıskaç!  Adeta patladı...
- A +

 

Piyasalar dün resmi tatil nedeniyle kapalı iken yurtdışı piyasalardaki gelişmelerle dolar/TL son bir haftada gerilediği seviyelerden bir miktar yükseldi.

Bugün ise Merkez Bankası'nın PPK kararı ve akşam yayımlanacak ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları öncesinde doların fitili ateşlendi. Dolar 2.60'ı aşarak 2.6061 seviyesine kadar yükseldi.

Dolar/TL saat 10:30 itibariyle 2.6052 seviyesinden işlem görüyor.

Küresel piyasalarda dolar, ECB'nin aylık tahvil alım tutarını artırabileceğine yönelik açıklamalar sonrası Euro’daki sert değer kaybı ve ardından ABD'deki güçlü konut verilerinin desteğiyle değer kazanıyor.

Bir önceki hafta Cuma günü 2.70'li seviyelerde seyreden ve geçen haftayı dolar karşısında yüzde 4'ün üzerinde değer kazancına denk gelen 3.5 yılın en yüksek haftalık değer kazancı ile TL 18 Mayıs Pazartesi günü 2.58'in hemen üzerinde günü tamamlamıştı. Kur bu sabah 9.21 itibariyle 2,60'ı gördü. Ardından hemen altında işlem görmeye devam etti.

İlgili Haberler