Doğu Türkistan'daki saldırılara Bursa'dan tepki!

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Bursa Şubesi üyeleri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı ve saldırıları nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi protesto etti.

Doğu Türkistan'daki saldırılara Bursa'dan tepki!
- A +

 

Döviz ve pankartlar taşıyan dernek üyeleri, Ulu Cami önünde toplandı.

AGD Bursa Şube Başkanı Yakup Çetin tarafından okunan basın açıklamasında, Çin yönetiminin, 66 yıldır işgali altında tuttuğu Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerini sürdürdüğü belirtildi.

Bu baskının özellikle ramazan ayında artmasının, Müslüman halkı provoke etmeye yönelik olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Provokasyonların amacı, Doğu Türkistan'ın Müslüman halkı kışkırtıp uluslararası kamuoyuna haksız gösterme çabasıdır. Oysa gerçekte olan işgalci Çin polisinin 'dur' ihtarı bile vermeden Müslümanları vurup öldürmesidir. Çin yönetimi, Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve işçilerin oruç tutmasına müsaade etmemektedir. Aynı şekilde namaz kılmalarına da izin vermemektedir. Kişilerin evlerinde bulunduracağı Kur'an-ı Kerim ve seccade sayısına kadar müdahale edebilme hakkını kendinde gören bir yönetimin, insan hak ve özgürlüklerinin ne kadar uzağında olduğu aşikardır."

Çin yönetiminin, Müslümanların etnik kimliğine yönelik asimilasyon politikaları da yürüttüğü bildirilen açıklamada, "Bunun adı faşizanlıktır. Müslümanlara ait lokanta ve benzeri yerlerin ramazanda gün boyu açık olmasını ve her birinde alkol satışı yapılmasını istemek de yine inanç hürriyetine aykırı bir uygulamadır. Müslümanlara zorla alkol içirmenin zorbalıktan başka izahı yoktur" ifadelerine yer verildi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler