Diyarbakır'da eşbaşkanlık sistemi!

Diyarbakır Merkez Kayapınar İlçesi'ndeki, 195 daireli Şehri Amed Sitesi'nin son genel kurulunda, eşbaşkanlık sistemi getirildi. Eşbaşkanlığa getirilen Selim Fidancı ile Fatoş Batgi, uygulamadan memnun olduklarını söyledi. Fidancı, yönetim kurulunun görev bölümü yapmasından sonra yönetim planına eşbaşkanlık sistemini koyacaklarını belirtti.

Diyarbakır'da eşbaşkanlık sistemi!
- A +

 

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından Türkiye'de ilk kez uygulamaya konulan eş başkanlık sistemi, BDP ve HDP'de ile DBP'li belediyelerde devam ederken, bölgedeki bir çok sivil toplum kuruluşu da eş başkanlık sistemine geçti. Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi Mezopotamya Mahallesi'nde yeni kurulan 7 blok halindeki 195 daireden oluşan Şehri Amed Sitesi de gerçekleştirdikleri genel kurulda geçtikleri sistemde Selim Fidancı ile Fatoş Batgi'yi eşbaşkanlığa getirdi.


GENEL KURUL KARARIYLA EŞBAŞKANLIĞA GEÇTİK


Sitede bulunan 195 dairede yaklaşık bin kişinin yaşadığını belirten eşbaşkan Selim Fidancı, bir hafta önce yapılan genel kurul toplantısında göreve geldiklerini belirterek, eşbaşkanlığı benimsediklerini söyledi. Genel kurul kararı ile eşbaşkanlığa geçtiklerini belirten Fidancı, "Çağdaş ve modern sitemize yakışan bir şekilde, kadın ve erkekleri bir arada hayata katmak adına eşbaşkanlık sistemini uygulamaya koyduk. Bu çerçevede bir hafta içerisinde çok ciddi projeler hazırlayarak uygulamaya koyduk. Sitemizin büyük olması nedeniyle kapıcı, bahçevan ve güvenlik ile temizlik işlemlerini daha profesyonel idare etmek için özel bir şirketle anlaştık. Onlar bizim adımıza bu işleri yürütüp bize rapor veriyor, bizler de eşbaşkan arkadaşımla birlikte denetliyoruz" dedi.


Site eşbaşkanı Fatma Batgi ise ev kadını olduğunu ve siteye eşbaşkan olmanın kendisini mutlu ettiğini belirterek, "Bir ev hanımı olarak siteyi idare etme görevi beni çok heyecanlandırdı. Evde oturmaktansa bir işe yaramak güzel bir duygu. Ev hanımı olmamdan dolayı sitede oturan diğer kadınlarla daha çok bir araya geliyorum" diye konuştu.


YÖNETİMDE KADINLAR ÇOĞUNLUKTA


Site sakini ve denetleme kurulu başkanı Hülya Tut da, site yönetim kurulu üyelerinin çoğunun kadınlardan oluştuğunu belirterek, "Eşbaşkanlık sistemi artık hayatımızın bir parçası. Site yönetiminde kadın elinin olması her açıdan daha iyi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.


Şehri Amed Sitesi karar defterinde, eski yönetim kurulu üyelerinin 19 Haziran'da istifası üzerine, 28 Haziran tarihinde olağanüstü genel kurula gitme kararı aldığı görüldü. 6 gündem maddesiyle alınan kararda, "Yeni yönetim kurulunun belirlenmesi, eşbaşkanlık sisteminin getirilmesi, 2 yıl süreyle sitemizde yapılacak olan peyzaj işleri ve sitenin eksikliklerinin tamamlanması için yeni yönetim kuruluna yetki verilmesi, faaliyet raporlarının okunması, dilek ve temenniler" yer aldığı görüldü.

Yorum Ekle

İlgili Haberler