Divan kurulunda borç açıklandı

Bursaspor Kulübü’nün olağan Divan Kurulu toplantısı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadı’nda toplantı salonunda yapıldı.

Divan kurulunda borç açıklandı
- A +

 

Denetleme Kurulu adına Başkan Serdar Güllülü bilgilendirme yaptı. Güllülü, “Bu bizim ikinci dönemimiz. Bizim iki eserimiz vardı. Bunlar mali genel kurul ve genel kurulda rapor hazırladık. Bursaspor Kulübü’nün nasıl ve ne şekilde daha iyi noktaya gelmesi, profesyonelce yönetilmesi için tespit ve tavsiyelerimizi sunduk. Geçmiş yönetimle bir iletişim sağlayamadık. Yeni yönetime yaptığımız görüşmelerde gerekli konuları anlattık. Öncelikli olarak kulübümüzün kurullarının en iyi şekilde çalışması, mali departmanların tıkırında çalışması gerektiğini vurguladık. Bizleri gerçek anlamda savunacak hukuk biriminin yokluğunu hissediyoruz. Hukuktan başlamak üzere çalışma yapılmasını istedik. Başkan ve yönetim bunu yerine getirdiler. Geçmiş dönemle ilgili ibra sorunu var. Kulübü mail açıdan ayağa kaldırmak gerek. Hukuk’un başına Tahkim Kurulu üyesi ekibi ile geldi ve çalışmalara başladı. Bizim elimizi güçlendirdi. Ali Ay yönetimi ibra olmamıştı. Bağımsız Denetleme Kurulu olarak toplandık. İş bölümünü gerçekleştirdik. En hızlı şekilde denetleme raporunu yönetime ilettik. Bağımsız denetleme için biz iki, yönetim bir şirket önerdi ve biriyle çalışmalar başladı. Bağımsız denetleme kurul ortaya çıktı. Bunu kendi raporumuzla birlikte bunu 12 Kasım’da yönetime sunduk. Onlarda yargıya taşıdı. Olay yargıya taşındığı için, fazla detaya girmek istemiyorum. Yıllardır Bursaspor kulübü ciddi zararlar ediyor. Bu zararlar 3-5 milyon seviyelerinde değil. Bunlar katlanarak artmaya devam ediyor. Bu zarar kelimesini ortadan kaldırmak. Giderleri kontrol edip, gelir getirici faaliyetler için girişimlerde bulunmak istedik. Bu da demoktarikleşme ile gerçekleşebilir.

“Ali Ay yönetimi kendi alacaklarını kurtarabilmek için ipotek koymak istemişti. Kendilerine çek kesmişlerdi. Denetleme olarak bir önerge verdik. Bu hakkımızı kullanarak bu tuzağa Bursaspor’un düşmesini önledik. Gerçekleşmiş olsaydı. Bırakın tahtayı açmayı, çok kötü duruma giderdi. Tüzüğün belirlediği demokratik hakları bilip kullanması en önemli noktamız. Denetleme kurulu olarak ibra olayı ile ilgili olarak en ince noktasına kadar yönetime ulaştırdık.

ZARARA DUR DENİLDİ
“En büyük sıkıntı borçlarımız. 23 Haziran 2019’da borç 483 milyon 200 TL civarındaydı. Şu anda durum, eski futbolcuların birçoğu ile yollar ayrıldı. Tahta açılınca yeni oyuncular katıldı. Geldiler ve gittileri topladığımızda borcumuz vergiler, faizlerle birlikte 447 milyon TL seviyelerine düştüğü görüldü. Gelir ve giderler 129 milyon gelir, aynı tarihlerde 135 milyonluk gider var. Bu rakamlar 23 haziranda 76 gelir, 79 giderdeydi. Bu zararın olağanüstü giderlerle ilgiliydi. FIFA ve diğer kurallardan gelen ödemelerdi. Ondan ötürü 3 milyonluk zararda artış oldu. Faaliyetle ilgili değil bu konu. Faaliyette başa baş gelmiş, zarara dur demişiz.

BTSO DESTEK VERMELİ
“Sanayicilerimiz maalesef sınıfta kaldılar. Burada İbrahim Burkay’a büyük görev düşüyor. BTSO Başkanının taşın altına eline sokmasını rica ediyoruz. Birinci aşama zarara dur deyip; kademe kademe artıya geçmek. Bu tarih itibariyle sağlandı. Büyük çalışma var. Neticeler alınıyor. Ama yetmez. Daha büyük çaba harcanıyor. Borca girmenin en büyük nedeni transfer gelir ve giderleri. 1 milyar civarında gelir, 1,8 milyar gider var. En büyük zarar ettiğimiz yer naklen yayın gelirleri 2018 200’dan 100 milyon civarına düştü. Kulübü zorlayan nokta bu.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler