Dişleri sedasyon yöntemi ile çekildi

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde, sedasyon yöntemi ile gerçekleştirilen ilk uygulamada 90 yaşındaki Nadiye Tünel'in 6 dişi çekildi.

Dişleri sedasyon yöntemi ile çekildi
- A +

 

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kamu hastaneleri arasında sadece Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde uygulanan sedasyon yöntemi ile başta yaşlı hastalar olmak üzere tedaviye uyum zorluğu çeken diğer hastaların da her türlü ağız ve diş operasyonları yapılıyor.

Sedasyon, anestezistlerin yaptığı kontrollü bir derin uyku anlamına geliyor. Engelli hastaların genel anestezi altında diş operasyonlarının da yapıldığı 6 ameliyathanesi olan hastanede bir anestezi uzmanı, ikişer diş hekimi ve anestezi teknisyeni, üç hemşire görev alıyor. Hastanede günde 12 ameliyat gerçekleştiriliyor.

Hastane hekimlerinden Yonca Demirel, Türkiye'de ilk defa kamuda bu yaşlarda bir hastaya uygulanan yöntemle kanama problemi olmadan başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hastanın 90 yaşında olduğuna dikkati çeken Demirel, ''Hastamıza başarılı bir operasyon yaptık. Çok fazla sistemik rahatsızlıkları olmasına rağmen ameliyathane şartlarında sedasyon yöntemi ile problemli olan 6 dişi çektik'' ifadesini kullandı.

Nadiye Tünel’in oğlu Hüseyin Tünel de annesinin tedavisinde emeği geçen personele teşekkür etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler