sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Dışişleri, Türk gemisine saldırıyı kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Libya açıklarındaki uluslararası sularda Türk şirketine ait gemiye düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı.

Dışişleri, Türk gemisine saldırıyı kınadı
- A +

 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türk şirketine ait Cook Adaları bayraklı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Libya'nın Tobruk Limanı'na giderken, Tobruk'un yaklaşık 13 mil açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığının öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendiği, saldırılarda geminin Türk vatandaşı 3. kaptanının hayatını kaybettiği, mürettebattan da yaralananlar olduğu ve gemide maddi hasar meydana geldiği ifade edildi.

"Olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Uluslararası sularda sivil bir gemiye karşı gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz.

Bu menfur saldırı ilgili Libya makamları nezdinde şiddetle protesto edilmiş, anılan gemiye ve bölgede bulunabilecek diğer Türk gemilerinin güvenliğine yönelik eylemlerin derhal sona erdirilmesi ve söz konusu saldırının sorumluları hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Anılan gemiye yönelik saldırı kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan tazminat dahil her türlü  hakkımız mahfuzdur. Konu hakkında ilgili uluslararası örgütler nezdinde girişimler yapılmaktadır."

Açıklamada, saldırının, Libya hava ve deniz limanları başta olmak üzere sivil altyapıyı bombalayan, Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki Libya Siyasi Diyalog Sürecine katılan resmi heyetlerin seyahatlerini engellemek için havalimanlarına saldıran, sivil uçakları tehdit eden ve daha önce de olduğu gibi sivil gemilere saldıran kişilerin uluslararası hukuk ihlallerinin yeni bir örneği olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Bu tür suçları işleyenlerin BM Şartı ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde sorumlu tutulmaları hayati önem taşımaktadır" ifadesi kullanıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler