Dışişleri Bakanı'ndan asgari ücret zammı vaadine eleştiri

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, siyasi parti liderlerinin asgari ücrete yapmayı vaat ettiği zammı eleştirdi. Çavuşoğlu, “Bundan 15-20 yıl önce seçimi kaybeden siyasiler millete hakaret ederdi. Şimdi seçimden önce milletimizin aklı, zekasına hakaret ediyorlar. Böyle hayal satan insanlarla Türkiye hiçbir yere varamaz" dedi.

Dışişleri Bakanı'ndan asgari ücret zammı vaadine eleştiri
- A +

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, memleketi Antalya'da seçim çalışmalarını kapsamında esnafı ziyaret etti, işadamlarına yemek verdi. Konyaaltı İlçesi'nde esnafı gezen ve onlarla sohbet eden Mevlüt Çavuşoğlu, taksi durağında şoförlerin derdini dinledi. Çavuşoğlu, trafik cezalarından yakınan taksicilere ne kadar önemli bir iş yaptıklarını hatırlattı. Ardından pazara gelenlerle sohbet eden Çavuşoğlu'na, yaşlı bir vatandaş sitem etti. İşçi ve emekli maaşlarının düşüklüğüne dikkati çeken vatandaş, ayrıca Antalya'daki araç sayısından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin büyüdüğünü, dolayısıyla araç sayısının da artması gerektiğini ifade etti. 

Ardından Konyaaltı ilçesindeki işadamlarıyla yemekte bir araya gelen Bakan Çavuşoğlu, muhalefet liderlerinin asgari ücrete yapmayı vaat ettikleri zammı eleştirdi. Bugünün Türkiye gerçeklerinde rakamlara ulaşmadan bazı hedeflere ulaşmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Esnafsınız, dengeyi bozmamak lazım. Türkiye'nin geliri yükseldikçe herkesin refahının ona göre yükselmesi lazım. İhracaat yapmak için rekabetçi olmak lazım. Bunun anlamı işçiyi sömürmek değildir. Ama son 14 yılda Türkiye ekonomisi büyüdükçe asgari ücret de arttı. Biz de gerektiği zamanlarda düzeltmeler yaptık."

İşçileri mağdur etmediklerini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ama bugün dünya ile rekabet etmek için her şey Türkiye ekonomisi şartlarında, doğal bir zeminde gitmelidir. İnşallah biz önümüzdeki süreçte bunu devam ettireceğiz. 'Yok ben asgari ücreti 2 bin TL yapacağım, 4 bin TL yapacağım, 5 bin TL yapacağım'. 15-20 yıl önceki siyasiler gibi bu işi afedersiniz ciddiyetten uzaklaştırmak her şeyden önce millete hakarettir. Eskiden seçimi kazanamayan parti liderleri ve onların yandaşları seçim sonrasında alay ederdi, milleti küçümserdi. 'Bunların oyu bizim oyumuzla eşit olmamalı', 'Bunların kafası çalışmıyor', 'Bunlar geri zekalı', 'Bunlar göbeğini kaşıyan insanlar' gibi sözlerle kendilerine oy vermeyen millete hakaret ediyorlardı. Ama şimdi seçimden önce milletimize hakaret etmeye başladılar. Çıkıp, böyle hayali şeyler söylemek aslında milletimizin aklı ile zekası ile alay etmektir ve hakaret etmektir. 'Nasıl olsa bunlar bunu anlamaz, bunlar bu sözleri yutar' diyerek böyle hayal satan insanlarla Türkiye hiçbir yere varamaz."

Çavuşoğlu, yemeğin ardından Kemer ilçesine hareket etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler