Diş bozukluklarının sebebi ne?

Prof. Dr. Çanakçı: Küçük yaşlarda diş bozuklukları görülmeye başlanıyor. Bunların temel nedeni genetik olduğu gibi, bilinçsizce yapılan diş çekimleridir.

Diş bozukluklarının sebebi ne?
- A +

 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Çanakçı, diş bozukluklarının, genetik unsurların yanı sıra özellikle çocuk yaşlarda süt dişlerinin erken çekilmesinden kaynaklandığını bildirdi.

Prof. Dr. Çanakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı dişler için küçük yaşlardan itibaren dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Dişlerde oluşan eğriliğin yanlış çekimden kaynaklanabildiğine işaret eden Çanakçı, "Küçük yaşlarda daha çok diş bozuklukları görülmeye başlanıyor. Bunların temel nedeni, genetik olduğu gibi bilinçsizce yapılan diş çekimleridir" dedi.

Eğriliğin, özellikle çocuk yaşlarda süt dişlerinin erken çekilmesinden kaynaklandığını dile getiren Çanakçı, "Erken çekildiğinde yerine, yer tutucu konulmaması sonucu, dişler devamlı ileriye doğru hareket etme meyli olduğundan o aralığı kapatıyor. Alttan gelen dişin oraya çıkmasını engelliyor. Diş çektirirken mutlaka çocuk diş hekimine başvurulmalı. Çocukların diş çekimi, hekim bilgisi dahilinde yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Çanakçı, hekim kontrolünde çekilmeyen dişin çürümeye yol açabileceğini, bunun da masraflı ve uzun süreli tedavi sürecini başlatacağını kaydetti.

Ailelerin, dişle ilgili sıkıntıları erteletmemesi gerektiğini vurgulayan Çanakçı, "Aileler, diş çekimi ve dolgu konusunda ihmalkar davranmamalı. Bu, ihmal edilmesi durumunda ileride daha büyük problemlere yol açacaktır. Ailelerin, mutlaka diş hekimlerinin tavsiyesiyle çocuklarının dişlerini çektirmeleri ve dolgularını yaptırmaları lazım" diye konuştu.

Yapılan hataların hem sağlık hem de maddi açıdan olumsuzluğa neden olduğunu belirten Çanakçı, "Basit bir dolgu, basit bir çekimde yer tutucu yapılmaması, ileride maliyeti çok fazla tedavilere ihtiyaç duyulmasına yol açıyor. Bu nedenle ebeveynlerin bu durumu da düşünmeleri gerek. Çocuklar, mutlaka 12 yaşına kadar hekime görünmeliler" dedi.

Prof. Dr. Çanakçı, çocukların "fast food" tarzı yiyeceklerden uzak tutulması, lifli gıdalarla beslenmesi ve dişlerini özenli fırçalaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler