Dink cinayetinde "Paralel" izi

Hrant Dink'in öldürülmesinden yaklaşık 7,5 yıl sonra kamu görevlilerinin soruşturmaya dahil edilmesi, cinayet ile Paralel Devlet Yapılanması arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı.

Dink cinayetinde "Paralel" izi
- A +

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından açılan soruşturmada, yaklaşık 7,5 yıl sonra kamu görevlilerinin sürece dahil edilmesi ile soruşturma farklı bir boyut kazandı. Paralel Devlet Yapılanması soruşturmasında tutuklanan dönemin üst düzey bazı emniyet görevlileri, Dink cinayeti kapsamında tutuklandı. 

Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de genel yayın yönetmeni olduğu Şişli'deki Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Cinayetin faili 17 yaşındaki Ogün Samast, 20 Ocak 2007'de Samsun Otogarı'nda yakalandı. 

Olaya ilişkin gözaltına alınan Ogün Samast ile Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender, 24 Ocak 2007'de tutuklandı. Soruşturma kapsamında, farklı tarihlerde Erhan Tuncel, Salih Hacısalihoğlu, Tuncay Uzundal, Veysel Toprak, Osman Alpay, İrfan Özkan ve Mustafa Öztürk de tutuklandı.

Dava kapsamında Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci ve ağabeyi Osman Hayal hakkında da iddianame hazırlandı.

Dava, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'de devam ediyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler