Dikkat süre doluyor! Hemen başvurun

İmar barışı başvurularında yapı kayıt belgesi bedelinin yatırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Dikkat süre doluyor! Hemen başvurun
- A +

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 31 Aralık 2017'den önce yapılan ruhsatsız yapı ya da ekleri için uygulamaya sokulan imar barışından yararlanmak isteyenlerin 3 hafta içinde yapı kayıt belgesi bedelini yatırmaları gerekiyor.

Bu bedeli yatırmak için verilen süre 1 Temmuz'da yıl sonuna kadar uzatılmıştı.

10 milyon 250 bin kişinin başvurduğu imar barışında, yapı kayıt bedelinin yüzde 25'i 31 Temmuz 2019 tarihine kadar ödenmişti. Kalan yüzde 75'lik bedelin ödenmesi için son tarih olarak 31 Aralık verilmişti.

Bu tarihe kadar kalan bedellerini ödemeyenlerin imar barışı başvurularının iptal edilmesi gündeme gelecek.

Bakanlık, ödeme süresinde uzatıma gidilmeyeceğini açıklamıştı.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel yaptığı açıklamada, milyonlarca kişinin bu haktan yararlandığını hatırlatarak, oluşabilecek yoğunluk nedeniyle ödemelerin son günlere bırakılmaması uyarısında bulundu.

Yüksel, tarımsal nitelikli hazine arazilerini kiralayanların ve kullananların, bu arazileri satın almak için başvuracakları son tarihin de 31 Aralık olduğunu anımsattı.

Yüksel, "Hazine'ye ait tarım arazisi üzerindeki kaçak yapılar için eğer imar barışına başvurulmuşsa bu yapılar yıkılmayacak. Ancak bu yapılar için imar barışına başvurularak yapı kayıt belgesi alınmamışsa tarım arazisi satın alınsa bile bina yıkılabilir" uyarısında bulundu.

İlgili Haberler