Diana'nın mirası ortaya çıktı

1996’da boşandıktan bir yıl sonra Fransa’da trafik kazasında ölen Prenses Diana’nın 21 milyon sterlinlik servetinin tamamını oğulları Prens William ile Prens Harry’e “kendi yararları için” bırakmadığı ortaya çıktı.

Diana'nın mirası ortaya çıktı
- A +

 

Diana vasiyetinde sadece iki oğluna değil, 17 vaftiz çocuğuna, hayır kuruluşlarına para, değerli eşya ve kendisine ait bazı telif haklarını bıraktı. Ayrıca uşağı Paul Burrell’e de 50 bin sterlin bırakan Diana, tüm bu paylaşımdan arta kalan 13 milyon sterlinin ise iki oğluna kalmasını istedi. Ancak, Diana vasiyetinde oğullarının miraslarının bir kısmını 25 yaşında, geri kalanını da 30 yaşına geldiklerinde almalarını bildirdi. Milliyet'in kaynak gösterdiği “Mirror” gazetesinin haberine göre, böylece kraliyet danışmanlarının yıllar süren akıllı yatırımları, mirasın prens kardeşlere verildiğinde 20 milyon sterlinin üzerine çıkmasını sağladı.

Peki kraliyet ailesinin serveti ne kadar?

BUCKINGHAM SARAYI 4.9 MİLYAR DOLAR

Forbes dergisine göre Kraliyet ailesine ait gayrimenkullerinin değeri 28 milyar dolar. Bunlar arasında en değerlisi 4.9 milyar dolar ile Buckingham Sarayı. Bu gayrimenkullerin büyük bir kısmı kraliyet ailesine ait. Dolayısıyla Kraliçe II Elizabeth'in tek başına satma hakkı bulunmuyor. Ancak Norfolk'taki Sandringham Houese ile İskoçya'daki Balmoral Kalesi, Kraliçe'ye ait.

Bunların da her biri en az 70 milyon dolar değerinde. Kraliçe tatillerini ve özel günlerini buralarda geçiriyor. Kraliçe'nin şahsına ait mülkler ölümünün ardından tahtın ilk sıradaki varisi olan oğlu Prens Charles'a kalacak.

Kraliçe ve ailesinin bir diğer gelir kaynağı da İngiltere ve Galler'de 45 bin metrekareyi aşan topraklar. Buraların kiralanmasından da yıllık 25 milyon dolardan fazla gelir elde ediyorlar. Bu arada Kraliçe tüm bu kazançlarından vergi ödemiyor.

EN ZENGİN BEŞİNCİ AİLE

Forbes dergisinin 2020 verilerine göre Kraliçe II. Elizabeth ve ailesinin toplam serveti 88 milyar dolar. Bu da onları en zengin kraliyet aileleri listesinde beşinci sırada yapıyor. Aynı listeye göre en zengin kraliyet ailesi 1.4 trilyon dolarlık varlık ile Suudiler.Kraliyet aileleri arasında kişisel olarak en zengin isim ise 30 milyar dolarlık serveti ile Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah.

Yorum Ekle

İlgili Haberler