Devremülklere dikkat!

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER)’e 2014 yılında yapılan yaklaşık 260 bin şikayetin büyük bölümü, banka dosya masrafları ve ayıplı mallarla ilgili… Ancak 2015 yılının ilk yarısında, devremülk satışlarına ilişkin şikayetler hepsini geride bıraktı.

Devremülklere dikkat!
- A +

 

Müzekker SUBAŞI / bursa.com

 

14 GÜN İÇİNDE BİZE BAŞVURSUNLAR

Son günlerde özellikle 'termal turizm' adı altında 40 yaş üzerindeki vatandaşlara yönelik düzenlenen turlardan yoğun bir şekilde şikayet aldıklarını söyleyen TÜKDER Genel Başkanı Necdet Filizoğlu, “Şehrin özellikle kalabalık merkezlerini seçen ve 40 yaş üzeri vatandaşları hedef alan bu insanlar anket bahanesi ile vatandaşları kandırıyor. Vatandaşlara kendilerini tur kapsamında geziye götürüceklerini ve çok uygun şartlarda kendilerine devre mülk satacaklarını belirten bu kötü niyetli kişiler, vatandaşa devre mülk yerine devre tatil satıyor” dedi. Bu yöntemle mülk sahibi olduğunu zanneden vatandaşların dolandırıldığını kaydeden Filizoğlu, “Bu noktada tüketicinin 14 gün içerisinde cayma hakkı var. Hemen bizlere başvuru yapsınlar. Bize bu konuda gelen şikayetlerin büyük çoğunluğunun tüketicilerin lehine sonuçlanmasını sağlıyoruz” dedi.

TÜKETİCİ YÜZDE 95 HAKLI

Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Necdet Filizoğlu, vatandaşların son yıllarda haklarını arama konusunda son derece geliştiklerini ve bu durumun da kendilerine olumlu şekilde yansıdığını vurgulayarak. “2014 yılında bize toplam 260 bin şikayet geldi” dedi. Bu yıl ise devremülk şikayetlerini sırasıyla genelde e-ticaret üzerinden bilinçsiz bir şekilde alınan ayıplı mallar ve her zamanki gibi banka dosya masraflarının takip ettiğini belirten Necdet Filizoğlu, hakem heyetlerinin bankalar nedeniyle çalışma sürelerinin uzadığını ifaderek, “Bursa'da tüketici hakem heyetlerine 2014 yılında 260 bin şikayet yapıldı. Bunların 130 bini sonuçlandı. Sonuçlanan davaların yüzde 95'i tüketici lehine oldu. Hakem heyetleri sayısının az olması nedeniyle de davaların süresi uzayabiliyor” dedi.

İlgili Haberler