Dev anket sonuçlandı! İşte seçmenin kararı

200 bin kişinin katıldığı ankette halkın çoğunluğu erken seçim isterken koalisyon olması halinde de AK Parti-MHP formülünden yana fikir belirtti.

Dev anket sonuçlandı! İşte seçmenin kararı
- A +

 

Henüz tamamlanan ankette 200 bin kişi oy kullandı. Ankara'da dillendirilen hükümet senaryolarının tek tek okurlara sorulduğu anketten çok çarpıcı sonuçlar çıktı. 

ERKEN SEÇİN İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 50

Ankete katılan okuyucuların yüzde 50'si erken seçim, yüzde 47'si koalisyon, yüzde 2'si de azınlık hükümeti yönünde tercih kullandı. 

Koalisyonu tercih edenlerin de yüzde 83.7'si AK Parti - MHP koalisyonu ile yeni hükümetin kurulması gerektiği görüşünde birleşti. 

AK PARTİ'SİZ KOALİSYON HÜKÜMETİ DÜŞÜNÜLMÜYOR

Ankete katılanlar Ak Parti'nin içinde bulunmadığı bir hükümet senaryosuna sıcak bakmadığını çok net bir şekilde ortaya koydu. 

Kurulacak bir koalisyon hükümetinde Ak Parti'nin olmadığı şıkların toplam aldığı oylar bile çok düşük rakamlarda kaldı.

KOALİSYON HÜKÜMETLERİNİN DIŞINDAKİ EN GÜÇLÜ SEÇENEK ERKEN SEÇİM

Ankette, koalisyon ihtimallerinin hiç birinin gerçekleşmemesi ve koalisyon hükümeti kurulamaması durumunda, katılımcıların yüzde 50'si yeniden seçim beklentisini çok güçlü bir şekilde ifade etti.

EN GERÇEKLEŞEBİLİR SENARYO: AK PARTİ - MHP KOALİSYONU

Ankette koalisyon önerilerini değerlendiren okuyucuların yüzde 83.7'si AK Parti ile MHP'nin birlikte bir koalisyon hükümeti kurması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

AK PARTİ - CHP İKİNCİ ŞIK AMA

Ankette ikinci ihtimal olarak AK Parti - CHP hükümeti şıkkı öne çıktı. Ancak bu ihtimalin rakamsal gerçekleşebilirliği de oldukça düşük kaldı. 

Ankete katılanların sadece yüzde 7.6'sı AK Parti - CHP hükümeti konusunda beklentisini ortaya koydu.

HDP İLE KOALİSYONA İHTİMAL VERMEDİLER

Anket sonucuna göre HDP ile kurulabilecek olası AK Parti - HDP koalisyonuna sıcak bakmadığını ortaya koydu. 

Anketi oylayanlardan sadece yüzde 5.3'ü AK Parti-HDP koalisyonu öngörüsünde bulundu.

CHP+MHP+HDP KOALİSYONU OY ALAMADI

CHP+MHP+HDP'nin bir araya gelerek oluşturabilecekleri olası koalisyon ihtimalinin de sorulduğu anket şıkkına sadece yüzde 3.8 oranında oy çıktı.

Bununla birlikte CHP ile MHP'nin dışarıdan destekli HDP ile kurabilecekleri muhtemel bir hükümet modeli de sadece yüzde 3.2 oranında oy alabildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler