Denizin altındaki dağ patladı

Dört yıl aradan sonra Pasifik Okyanusu'ndaki Axial deniz dağında patlama meydana geldi

Denizin altındaki dağ patladı
- A +

 

ABD'nin Oregon eyaletinin yaklaşık 480 kilometre açığında bulunan ve Eylül 2014'ten bu yana hareketlilik tespit edilen Axial deniz dağının patladığı açıklandı. Bilim insanları bir hafta öncesinde deniz seviyesinin yükselmeye başladığını ve hafif yer sarsıntılarının hissedildiğini belirtmişti.
 
Oregon Üniversitesi'nden jeolog Bill Chadwick ve North Carolina Üniversitesi'nden Scott Nooner, deniz tabanından 900 metre yükselen yanardağın patlayabileceğini aylar önce duyurmuştu. Axial, en son olarak 1998 ve 2011'de patlamıştı.
 
Livescience'a açıklama yapan Chadwick, lavın sualtında bir balon gibi şiştiğini ve basınç kritik noktaya geldiğinde patladığını belirtti. Chadwick, patlamanın ardından, hava kaçıran bir balon gibi su yüzeyinde oluşan şişkinliğin hızla indiğini ifade etti.
 
'Kablolu dağ'
 
Axial deniz dağının çevresinde çok sayıda gözlem cihazı bulunuyor. Cihazlar, fiber optik kabloyla kıyıdaki tesislere bağlanıyor.
 
Chadwick ve Nooner, bilimsel donanım sayesinde 'kablolu ağ' adı verilen Axial'daki patlamayı gerçek zamanlı olarak gözlemlemeyi başardı. Chadwick, 24 Nisan'da kıyı açıklarında 8 bin sarsıntı yaşandığını ve patlamanın yaklaştığını anladıklarını söyledi.
 
Chadwick ve Nooner, dağın etrafına yerleştirilen sekiz sismometre sayesinde tespit edilen patlamanın etkileri yazın gemiyle yapacakları gözlemlerle inceleyecek.
 
Denizdağı faaliyetlerinin yanı sıra bölgede yer alan sualtı bacaları ve geniş ekosistem analiz edilerek yeni bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor.
 
Kaynjak: Al Jazeera

Yorum Ekle

İlgili Haberler