Denize düşen uçak vinçle taşındı

Samsun'da kalkıştan kısa bir süre sonra motoru arızalanan ve denize düşen uçak, kurtarma çalışmasının ardından vince yüklenerek teknik inceleme yapılmak üzere götürüldü.

Denize düşen uçak vinçle taşındı
- A +

 

Kaza, Çarşamba ilçesi Yalı Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Samsun-Çarşamba Havaalanıı'ndan Ordu-Giresun Havalimanı'na gitmek üzere kalkış yapan Türk Hava Kurumu (THK) İstanbul Havacılık Kulubü'ne ait pilot Semih Güleçyüz'ün kullandığı tek motorlu TB-10 tipi 1990 model uçağın kalkıştan kısa bir süre sonra motoru durdu. Pilot, Yalı Mahallesi'nden teğet geçerek yaklaşık 155 litre akaryakıt bulunan uçakla denize düştü. Uçakta bulunan 2'si çocuk 4 kişi kazayı yara almadan atlattı. Kazazedeler helikopterle uçaktan alınırken, uçağın denize inmesiyle büyük bir facia da önlenmiş oldu. 

Ankara'dan gelen Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma İnceleme Kurulu yetkilileri uçakta incelemelerde bulundu. Uçağın önce içindeki 155 litre akaryakıtı güvenlik bir şekilde boşaltılarak tahliye edildi. Ardından vinçle bulunduğu yerden karaya çekilerek her iki kanadı da söküldükten sonra vince yüklendi. Uçak, daha sonra kazanın sebebiyle ilgili teknik incelenme yapılmak üzere karayolu ile Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ballıca Havacılık Kampüsü'ne götürüldü. 

Yorum Ekle