Denizden 10 ton çöp çıkartıldı

Bodrum'da belediye ekiplerince 12 hafta süren ve dalgıçların da katıldığı deniz dibi temizliği etkinliklerinde 10 ton atık malzeme çıkartıldı. Üniversite öğrencilerince heykele dönüştürülen atık malzemeler, deniz kirliliğine dikkat çekmek için Kumbahçe meydanında sergilendi

Denizden 10 ton çöp çıkartıldı
- A +

 


Bodrum Belediyesi'nin "Denize en çok mavi yakışır" sloganıyla 12 haftadır devam ettirdiği deniz dibi temizliği etkinliği, özellikle yerli ve yabancı tatilcilerin yoğun olarak tercih ettikleri Kumbahçe Mahallesinde sona erdi.

Bodrum Belediyesine bağlı 10 dalgıcın katıldığı deniz dibi temizliğinde yaklaşık 2 tona yakın çöp çıkartıldı. Çöplerin arasında lastik, pet şişeler, masa ve sandalyenin yanı sıra evsel atıklar dikkat çekti. Meydanda ayrıştırılan atık malzemeler daha sonra temizlik işçilerince kamyonlara taşınarak bölgeden alındı. Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerinin atık malzemelerden yaptıkları birbirinden ilginç heykeller de meydanda sergilendi.

12 hafta süren deniz dibi temizliği hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, çalışmalara hem belediye personelinin hem de vatandaşların büyük destek verdiğini söyledi.

Temizlik çalışmalarına gönüllü dalgıçlarda katıldığını anlatan Kocadon, "Bütün katılan kişilere teşekkür ediyorum. Bu etkinliklerin sonunca çöplerden oluşan sanat eserleri çıktı. Bu eserleri Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrenci ve öğretim üyeleri yaptı. Denizden çıkan atıklarla bize heykeller yaptılar. Bunları da burada sergileyeceğiz" dedi.

Yapılan çalışmalar sonucu denizden 10 ton çöp çıkarttıklarını anlatan Kocadon, şöyle konuştu:

"Bu rakam çok yüksek. Bodrum gibi medeni olan bir yerde, özellikle geçimini denizden sağlayan ilçede biraz daha dikkat etmemiz gerektiğini fak ettik. Bodrum yarımadası çok şanslı. İnanıyorum ki hem öğrencilerin hemde TEMA ve TURMEPA'nın desteğiyle de daha da bilinçli bir hale gelindi. İnanıyorum ki insanlarımız ileriki yıllarda kolay yolu seçmeden denize çöp atmadan denizle barışık yaşayacaklarına inanıyorum."

Yapılan konuşmaların ardından deniz dibi temizlik çalışmalarına destek veren kurum, kuruluşlar ile dalgıçlara teşekkür belgeleri ile çeşitli hediyeler verildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler