Deniz suyu her derde deva

Okul yorgunluğu ile birlikte hastalıklarla uğraşan çocukların iyi bir tatili hak ettiğini söyleyen uzmanlar, her çocuk için ama özellikle de alerjik çocuklar için ‘deniz tatili’ni öneriyor.

Deniz suyu her derde deva
- A +

 

Yaz aylarını gelmesiyle birlikte denize girilmesini öneren uzmanlar, deniz suyunun birçok rahatsızlığa da iyi geldiğini belirtti. Uzmanlar, özellikle aileleri uyararak, çocuklarını denizden mahrum etmemeleri gerektiğini ve alerjisi olan çocukların tedavisinin deniz suyu ve güneş ile yapıldığına dikkat çekiyor. Çocuklarda en sık görülen astım, alerjik rinit ve atopik dermatite deniz tatilinin iyi geldiğini ifade eden Çocuk Alerji uzmanı Doç. Dr. Akgul Akpinarli Antony, alerjik çocukların en iyi tedavisinin deniz suyu ve güneşle yapıldığını söyledi.

Yapılan araştırılmalarda deniz suyunun insan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvı olduğunun ve osmiyum, altın, vanadyum, çinko, iyot ve potasyum klorüre dahil olmak üzere, 80’den fazla faydalı maddeyi bol miktarda içerdiğinin ve kanıtlandığını anlatan Doç. Dr. Antony şöyle konuştu: Deniz suyu içerdiği mineral tuzları, amino asitler ve eser elementler ile insan vücudu için vitamin deposu özelliği taşımakta olup alerjik hastalıkların tedavisinde en önemli doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle de çocuklar deniz suyundan bolca faydalanmalıdır. Deniz suyunda bulunan kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve sülfat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat özellikleri çocuklarda şifa niteliği taşımaktadır.

Doç. Dr. Akgul Akpinarli Antony “Deniz suyu, güneşle birleştiğinde atopic dermatit, ya da çocukluk cağı egzaması dediğimiz deri hastalığına çok iyi gelir. Deniz suyu yine urtker ya da halk arasında kurdeşen olarak adlandırılan kaşıntılı alerjik cilt lezyonlarına ve yazın sıcağın etkisiyle oldukça fazla ortaya çıkabilen isiliğe de iyi gelir. Ayrıca deniz suyunun en etkili özelliği; yaraların, alerjik reaksiyonların yol açtığı izleri yok etmesidir” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler