Demirtaş, HDP'yi şok etti

HDP lideri Demirtaş, ellerindeki ankete göre partisinin oy oranını açıkladı. Demirtaş, partisi barajı aşamazsa görevi bırakacağını da söyledi.

Demirtaş, HDP'yi şok etti
- A +

 

NTV canlı yayınına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yüzde 10'un biraz üstü görünüyor. Ancak kanaatime göre 'HDP barajı aşmıştır' demek için yüzde 12, 13'leri bulmamız gerekiyor. Barajın altında değiliz ama sınırda, kritik bir nokta diyebileceğimiz bir yerde duruyor HDP" dedi.
Demirtaş, HDP'ye oy verebilirim diyenlerin oranının yüzde 30, 'HDP'ye sempati duyuyorum' diyenlerin oranının yüzde 52 olduğunu kaydetti.

HDP lideri "Bunlar oya dönüşmeyebilir ama çok kıymetli. Kalan süreçte biz ne kadar başarılı olursak o kadar oya dönüşür" diye konuştu.

Demirtaş, bu seçimde emanet oy vermeyi düşünen bir kitlenin olduğunu da sözlerine ekledi.

KOALİSYON İHTİMALLERİ
Demirtaş'a olası koalisyon ihtimalleri de soruldu. HDP lideri "Barajı aşarız. Biraz daha fazla oy alırsak koalisyon ihtimalleri gündeme gelir" dedi.
Demirtaş, şöyle konuştu:
Sayın cumhurbaşkanı birinci partiye görevi tevdi edecek. CHP ile AKP anlaşır mı bilemiyorum? Ama büyük olasılıkla ilk üç parti kendi içinden koalisyon çıkaracaktır diye düşünüyorum. Bizim AKP ile ortak hükümet programında anlaşmamız neredeyse imkansızdır. Biz bütün geçmiş suçların, günahların ortaya çıkarılmasını isteyeceğiz. AKP bizimle nasıl hükümet kuracak? Türkiye hükümetsiz kalmamalı diyoruz. Kaos yaratabilir.

CHP VE MHP'YE DESTEK İHTİMALİ?
Demirtaş, 'CHP, MHP, HDP koalisyonu zor görünüyor. Sizin CHP-MHP hükümetine destek vermeniz mümkün olabilir mi?' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"CHP-MHP hükümetine destek vermemiz çok zor. HDP sorumluluk duyan bir partidir. Ve seçim sonrasında 'Türkiye bir kaos yaşamasın' diye, hükümetsiz kalmasın diye biz üzerimize düşen fedakarca tutum sergileriz. Şartlarımız ilkelerimiz olur. Örneğin, oluşacak hükümet acil sivil bir anayasa yapmalıdır. Yapma sözü vermelidir. Parlamento derhal çalışmaya başlamalıdır. Barajı derhal kaldırmalıdır yeni hükümet. Erken seçim vaadiyle kurulmalıdır bu hükümet. Barajsız, yeni anayasası yapılmış bir Türkiye erken seçime gider."

YURTDIŞI OY BEKLENTİSİ
-Bizim için hayati bir önemde. Hedefimiz 400 bin civarında. Vatandaşlarımız hem oylarını kullansınlar hem de oylarına sahip çıksınlar. Ama bizim oradaki oylarla ilgili ciddi endişelerimiz var. Güvenlik için verilen anahtarların yedekleri olduğu ortaya çıktı. Biz her odaya güvenlik kamerası istedik.

SEÇİM VAATLERİ
-15-25 yaş arası her gence 200 TL'lik bir kart verilecek. En azından gençlerin cebinde bir çay içecek parası olsun.Zorunlu askerlik kalkmalı. Gençler gönüllü olarak kamusal alanlarda çalışabilir. Silahsız, demokratik yöntemlerle sorunları çözeceğiz. Barajı aşsak da aşmasak da silahsız çözüm için çalışacağız.

ÇÖZÜM SÜRECİ
-HDP lideri Demirtaş'a PKK'nın silahsızlanma kongresinden vazgeçtiği hatırlatıldı. Demirtaş, "Kandil'den gelen açıklamalara reaksiyonunuz var mı?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Sayın Cumhurbaşkanı Kürt sorunu yoktur, Dolmabahçe yanlıştır deyince bu açıklamalar geldi. Seçim sonrası zannedersem sağlıklı bir şekilde herkes şapkasını önüne koyup düşünecek. Yeni oluşacak parlamento sorumluluk olmalı. Biz masada kalmak isteriz. Hükümetin biraz inisiyatif alması lazım."

İMRALI ZİYARETLERİ YAPILAMIYOR
-Süreç donmuş durumda. İmralı ziyaretleri yapılamıyor. İzin verilmiyor. Adalet Bakanlığı izin vermiyor. Anladığım kadarıyla bütün hükümet cumhurbaşkanının arkasına dizildiler.

BUNU GÖRÜR PKK YÖNETİMİ DE
-(HDP’nin barajı aşması, silahsızlanma kongresi için ön şarta mı dönüştü?' sorusu üzerine)
İma bile etmedim Mustafa Bey. Baraj aşılmasa bile… Ama diyorum ki barajı aştığı zaman bu program, bu herkese moral verir. PKK’da mesajı daha net alır ve der ki "Türkiye HDP’den demokratik siyaset yapmasını istiyor, barışçıl yöntemi istiyor." Bunu görür PKK yönetimi de. Bütün Ortadoğu'yu Türkiye’yi izliyorlar, onlar da buna kıymet verecektir diyorum.

GÖREVİ BIRAKIRIM
-Siyasetçiler başaramıyorsa, gerçekten de kalıcı tutum sergilemeliler. Şu savunduğumuz program, yüksek demokratik çıta, Türkiye toplumundan desteği alamıyorsa bu bizim hatamızdır. Eğer eş başkan olarak ben bunu anlatmayı, toplumu ikna etmeyi başaramamışsam, partim yüzde 10 barajını aşamamışsa, 7 Haziran akşamı görevimi bırakırım. Bu sorumluluğumuzun gereğidir. O ben değilsem, Figen hanım değilse, başka yönetim bunu başaracaksa ısrar etmenin anlamı yok. Şu program yüzde 10’un altında oy almışsa görevi bırakırım.

Yorum Ekle

İlgili Haberler