"Demirel keşke 28 Şubat’ta dik durabilmiş olsaydı’’

BBP eski Genel Başkanı Mustafa Destici, yakınlarına, sevenlerine ve millete başsağlığı dilediği 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Türk siyasi tarihinin en renkli ve en önemli simalarından biri olduğunu belirterek, "Keşke 28 Şubat’ta dik durabilmiş olsaydı’’ dedi.

"Demirel keşke 28 Şubat’ta dik durabilmiş olsaydı’’
- A +

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP eski Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Bıyık’ın vefat eden annesi Fatma Bıyık’ın (85) Eskişehir’de Hacı Zeynep Camii’nde kılınan cenaze namazına katıldı. Namaz sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Destici, Demirel’in demokrasiye dönem dönem yaptığı katkıların inkar edilemeyeceğini ifade ederek, 28 Şubat sürecindeki tavrından dolayı bazı kesimlerde burukluk olduğunu aktardı. Destici, "28 Şubat sürecindeki tavrından dolayı özellikle bizlerde bir burukluk var. Keşke o süreçte de daha dik durabilmiş olsaydı. O zaman milletin tamamının gönlünde de büyük bir taht kurmuş olacaktı. Ama bunun yanında devletimize ve milletimize yaptığı hizmetler inkar edilemez. Özellikle gelişen Türkiye’nin 1960-1970’li yıllarında Süleyman Demirel’in büyük katkıları var. Özellikle Türk Dünyası ile olan ilişkilerde, Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerde, Azerbaycan başta olmak üzere, gerçekten o bölgelerde büyük hizmetleri var. Balkanlarda, Bosna’nın bağımsızlığını kazanmasında, Bosna Savaşı yıllarında Balkanların tamamında gerçekten büyük emekleri var. Dolayısıyla da biz bunların hepsinin farkındayız, bilincindeyiz. Onun için ben kendisine Allah’tan bir kere daha rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun diyorum. Ailesi başta olmak üzere tüm yakınlarına, sevenlerine ve milletimize de başsağlığı diliyorum. İnşallah yarın Kocatepe Camii’ndeki cenaze namazına bizler de katılacağız" dedi.

“ŞU ŞARTLARDA KOALİSYON KURULMASI ZORUNLULUĞU VAR”

Milletin iradesinin, tek başına hiçbir partiyi iktidara getirmediğini kaydeden Mustafa Destici, “Şu şartlarda koalisyon kurulması zorunluluğu var. Ya bir koalisyon hükümeti kurulacak, ya bir geçici seçim hükümeti kurulacak ya da erken seçime gidilecek. Tabii baktığımız zaman Sayın Cumhurbaşkanının çok arzulu bir şekilde tekrar seçim istediğini görüyoruz. Bu çok açık ve net bir şekilde gözüküyor. Sayın Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanlığının kurulacak bir hükümette Başbakanlığa bağlı olduğu için o mutlaka bir koalisyon kurmak istiyor. Onun arzusunun bu yönde olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

“SAMİMİ BİR HÜKÜMETİN AK PARTİ İLE MHP ARASINDA KURULACAĞINA İNANIYORUZ”

“Samimi bir hükümet kurulacaksa şu anda bunun en doğal olanının Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında olabileceğini görüyoruz” diyen Destici, şöyle devam etti:

“Milliyetçi Hareket Partisi’nin ‘HDP ile bir koalisyonda yokuz’ açıklamasını doğru, yerinde bir görüş olarak buluyoruz ve destekliyoruz. Aslında HDP şunu yapabilse, gerçekten söyleminde olduğu gibi bir Türkiye partisi olabilse, bu Türkiye için de kendileri için de bir şans. Yani milletimizin vermiş olduğu bir yüzde 13’lük destek var. Türkiye partisi olma iddiasına verilmiş bir destektir bu. Yoksa PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’ye verilmiş bir destek değildir. O yüzden milletimizin HDP’den beklediği; PKK ve İmralı ile arasına bir set çekmesidir. Terörü ve şiddeti kınamasıdır. PKK’yı lanetlemelidir. Bunları yaparlarsa milletin verdiği desteğin karşılığını vermiş olurlar diye düşünüyorum.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler