Davutoğlu'ndan dönüşüm vurgusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hatip Çayı Parkı'nda düzenlenen Ankara Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Mamak'ın eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkın sembolü olduğunu söyledi.

Davutoğlu'ndan dönüşüm vurgusu
- A +

 

Başbakan Davutoğlu "Yeni bir şehir zihniyetini hayata geçirmek için yola çıkıyoruz. Bu yeni şehir zihniyetinde insan onuruna yakışmayan hiçbir yapılaşma olmayacak" dedi.

Eski Mamak'ın hapishanesiyle, işkence odalarıyla, çöplükle ve gecekondularla anıldığını ifade eden Davutoğlu, Mamak'ın artık kentsel dönüşümle, huzurla, büyümeyle, insanca yaşamayla anıldığını vurguladı. 

Başbakan Davutoğlu, özellikle şehirlerin yeniden inşasıyla ilgili temel atma törenlerinin, açılışların, kuraların kendisini ayrı heyecanlandırdığını ifade etti. 

Mamak'taki konut projesinin benzerinin temelini, İstanbul Esenler'de iki hafta önce attıklarını hatırlatan Davutoğlu, projeyle neredeyse 7 milyon metrekarelik yeşil alanın, kentsel dönüşüm alanının ortaya çıktığını, İstanbul ile Ankara'nın güzellikte yarıştığını söyledi. 

"Biz ufkumuzda yeni bir İstanbul, yeni bir Ankara, yeni bir Türkiye görüyoruz. Dile kolay. Buradaki 13 bin gecekondudan 8 bini aşkını ile anlaşma sağlandı, yüzde 61'i ile anlaşma yapılıp bu kentsel dönüşümün parçası haline geldi. Eski günleri hatırlarsınız değil mi? Gecekondu yıkımları için polis giderdi, teknik araç giderdi, o zavallı halkımız çaresiz bir şekilde elinde mazot bidonuyla çıkar, çatı katında protesto eder kendini yakmaya kalkardı. Bu 90'lı yılların koalisyon Türkiye'sinde tablo böyleydi ve herkes haykırırdı, 'devlet nerede, devlet niye gelmiyor, devlet evimize niye sahip çıkmıyor' diye." 

Devletin milletin üstünde, dışında ve millete hükümran olmadığını, devletin millete hizmetkar olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ''İşte devlet burada. 13 bin gecekondudaki vatandaşımızın 8 bin 288 ile anlaşma sağlandı. Diğerleri ile de anlaşılacak kademeli bir şekilde'' dedi.

Davutoğlu, 5 bin 150 konutun bin 196'sının daha önce teslim edildiğini aktararak, bugün ise bin 56'sının kura ile teslim edileceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, ''Ama bitmiyor, sonra kademeli bir şekilde bin 81'inin inşaatı devam ediyor. Bin 100'ü de inşallah tekrar ihale edilecek. Toplamda 5 bin 150 konutun bu yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor'' diye konuştu.

Mamak'a akıllı hastane kazandıracaklarını ve bu projenin kendisini çok memnun ettiğini ifade eden Davutoğlu, bu hastanenin 200 yatak kapasitesinin bulunacağını bildirdi.

Davutoğlu, ''Birileri Mamak'a hapishane kurar, işkence yapar eski Türkiye. Birileri de Mamak'a akıllı hastane yapar, şifa verir bu da yeni Türkiye. Hapishane ve hastahane arasındaki fark... Eski Türkiye içeride ve dışarıda işkenceli bir hayatın hapishanesi gibiydi, yeni Türkiye ise şifa dağıtan bir şifahane'' diye konuştu.

Bu projenin tamamlanmasıyla Mamak'ın karakterinin, görüntüsünün, Mamaklıların hayat standardının değişeceğini vurgulayan Davutoğlu, her zaman halka beraber olduklarını söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler